BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Stebėtinai panaši konservatorių ir darbiečių (gal jau reikia sakyti tvarkdarbiečių?) socialinė politika. Mažinkime veltėdžiams ir tinginiams dosniai mokamas socialines pašalpas!

Darbo partijos deleguotos ministrės valdoma Socialinės apsaugos ir darbo ministerija siūlo, kad 350 litų pašalpą žmonės galėtų gauti ne ilgiau kaip metus. Po 12 mėnesių socialinė pašalpa darbingo amžiaus asmenims bus mažinama penktadaliu. Po 2 metų kirps 30%, po 3 metų - 40%. o po 4 metų liktų tik 175 litukai pašalpos. O po 5 metų mokės lygiai nulį.

Puiku - ir sutaupysime, ir tinginius prie darbo paakinsime! Konservatoriai dar sugalvojo už pašalpas liepti gatves pašluoti, pievas pašienauti. O ką - vis tiek juk dyki be darbo šlitinėja…

Bet štai kas keista - nei draugai konservatoriai, nei jų neva oponentai darbiečiai su socdemais ignoruoja skurdo koreliaciją su kitomis problemomis - šešėline ekonomika, emigracija, nusikalstamumu ir sveikatos problemomis.

Kas galėtų paneigti - kad mažinant pašalpas (oficialių) pajamų neturintiems pastarieji skatinami verstis neoficialia ar neteisėta veikla? Rinkti butelius, per sieną vežti cigaretes, vogti mišką ar metalą, stumdyti pilstuką ar kitokį brudą, galiausiai dirbti už vokelį.

Arba emigruoti - nes kas norėtų visą gyvenimą verstis tokia garbės nedarančia veikla. Nes juk kitokia perspektyva nekvepia. Arba gerti.

Nes juk pasak reformos sumanytojų pašalpininkai arba dirba nelegaliai, gastarbaitina užsieniuose arba pila. Vienos vaikus auginančios moterys, daugiavaikiai, neįgalieji - visi jie juk gali dirbti, nėra ko priešais televizorių kaip bambaliams voliotis. Legaliai arba nelegaliai. Arba emigruoti. Arba gerti.

Prisimenu universitete girdėtas pokario istorijos paskaitas. Vyrai pokariu ėmė masiškai gerti. Ne dėl to, kad būtų tinginiai ar veltėdžiai. Tiesiog valdžios politika visus įvarė į visišką neviltį, kai dirbti neapsimokėjo, nes ne kažin ką uždirbsi, mokesčiai nežmoniški. Nebent eitum tarnauti į partinius organus, stribais.

Keista, kad taip darbo grupes mėgstantis kurti premjeras A.Butkevičius nesumojo tokiai opiai problemai išnagrinėti sukurti darbo grupės. Tam, kad iš visų pusių išnagrinėti, kokias pasekmes atneš tokia “reforma”. Juk daugelis pripažįstamų ekspertų pakviesti nepasididžiuotų be atlygio padirbėti. O gal kažkokia darbo grupė patyliukais veikė, tik jai gėda prisipažinti pagimdžius tokius siūlymus?

Socialine taryba didžiavosi ir konservatorių socialinės politikos flagmanas R.Dagys. Ne kažin ką nuveikusios grupės vienas vadovų buvo ir kun. R.Grigas, kuris šiaip nevengiantis aktyviai pakomentuoti aktualijų dabar regis nebyliai pritaria oponentų darbiečių užmačioms.

Ar nebus taip, kad tie, kurie dirba nelegaliai, artėjant metų terminui susitars su kuo nors padirbėti kelias dienas ir vėliau būti atleistiems bandomajam laikotarpiui nepasibaigus? Tokiu būdu maksimalios pašalpos terminas turėtų būti skaičiuojamas iš naujo, ar ne? Tai kam visas tas cirkas?

Vietoj to, kad varguolius darytume atpirkimo ožiais, pertvarkykime socialinės paramos sistemą taip, kad socialinės investicijos gydytų bėdas, o ne vienas problemas keistų kitomis.

Gydykime alkoholikus, atleiskime nuo mokesčių savarankiškai dirbančius, premijuokime darbo vietas sukūrusius verslininkus ir pakankamai ilgai juose išdirbusius ilgalaikius bedarbius. Kurkime valstybines darbo vietas ten, kur jos nesikuria, arba teikime mokesčių lengvatas tuose rajonuose, kur darbo vietos kuriasi vangiai, o ilgalaikių bedarbių daug.

Susiskaičiuokime, ar tik tokios investicijos (ypač panaudojant ES lėšas) nebus geresnės, nei didesnės išlaidos kalėjimų ar ligoninių išlaikymui bei svetimšalių imigrantų integracijai į mūsų visuomenę.

Suprantu, kad kai kur sutirštinu ar supaprastinu - pataisykite mane, kur esu neteisus.

P.S. Kolegė rašo: “Panevėžio mieste sausio pabaigoje registruoti 10945 bedarbiai- laisvų darbo vietų šiandien- 120. Kyla klausimas- tai kur tam bedarbiui dirbti? Juk pakeitus pašalpų mokėjimą sistemą, naujų darbo vietų neatsiras. Visa bedarbystės našta užkraunama ant žmonių pečių. Tarsi jie būtų kalti dėl blogos ekonominės situacijos šalyje.”

Patiko (0)

Rodyk draugamsKomentarai (6) apie "Даёшь mažų pašalpų mažinimą!"

 1.   Remigijus Šimašius rašė:

  Vaidotai, teisingai rašai. Bet visgi kaip daryti, kad žmonės būtų motyvuoti eiti dirbti. Man visgi atrodo kad nenormalu projektuoti savo gyvenimą iš pašalpų (isškyrus išimtinius atvejus). Tad sutikčiau kad pradžioje pašalpa būtų netgi didesnė nei dabar, bet vėliau mažėtų. Per daug matau žmonių, kurie pasirenka ne dėl bėdos gyventi iš pašalpų (ir vieno kito iš kažkur papildomai sugraibomo nelegalaus lito).

 2.   Aleksandr Minkevičius rašė:

  Vaidas, matosi kad dar neteko prarast darbo ir ieškot kito, kai gali tau pasiūlyti tik minimalia alga, nes krizė. Visi darbdavei suinteresuoti mokėti tau ko mažiau ( nereikia aiškint kodėl?). Gaudamas į rankas 824.50Lt turi išgyventi mėnesį, kurio išlaidos yra ~ 600Lt šildymas + ~100Lt komunalinės + ~100Lt telefonas, internetas + 100Lt mėnesinis bilietas į darbą nusigauti + pietums pavalgyti(kas dien) darbe ~10Lt x 22 darbo dienų = 220Lt + vaiko darželis nuo 1500Lt. + ~ 1000Lt maistui sau ir kitos išlaidos ir bendrai gaunasi ~4444.50Lt. Tavo atveju išlaidos butu ~1944.5Lt(nes maisto gali iš darbo atnešti ir vaiko priežiūroje nereikia. Vis dar manai kad 350Lt „afigeni“ pinigai išgyvenimui? Aš taip pat greitu metu pradėsiu gauti tą „afigena“ pašalpą, tikrai nesiruošiu eit dirbti už minimumą ar 2000Lt ant popieriaus ( netinginis, tiesiog neapsimoka pagal skaičiavimus).
  P.S. paaukojąs 10 metų savo gyvenimo norimai kvalifikacijai gauti mažesnis atliginimas skamba kaip įžeidimas.

 3.   Arūnas rašė:

  Naikinant pašalpas atsiranda galimybė didėti atlyginimams. Liberalai kalbame apie savimi sugebantį pasirūpintį savarankišką pilietį, nieko nesitikinti iš valstybės. Straipsnis tikro socialdemokrato, o gal ir viso socialisto.

 4.   Aleksandr Minkevičius rašė:

  Arūnai, atsiras galimybė kam padidinti atlyginimą? Eilinį kart valdžiai, sėkmingai toliau nuskurdint tautą.

 5.   Vytautas Vakrina rašė:

  Nedarbas yra neoliberalios ekonominės politikos produktas. Gali kiek nori didinti žmonių atsakomybę, bet daugiau produkto, negu gali parduoti, ekonomika nekurs.

  Jeigu ekonominė paklausa nedidėja, užimtumas didėti negali - dabartiniai dirbantieji ją jau aprūpina. Labiau atsakingi ir kvalifikuoti (jaunimas) gali pakeisti darbo vietose mažiau “atsakingus” “sovietinės kartos” žmones - pasikeis tik nedarbo struktūra.

 6.   123 rašė:

  Viskas kas parašyta aišku tiesa. Klausimas šiek tiek iš kitos pusės - kodėl aš ir kiti mokesčių mokėtojai (nes sutikime - pašalpas valstybė moka iš mokesčių, ne iš kokių nors ES ar kitų mistinių lėšų) turi metų metus išlaikyti darbingo amžiaus nedirbančius žmones? Pusę metų, metus - suprantu - būna visko - atleidimai iš darbo, krizė ir pan. Kiekvienam - ir man ir Jums gali pasitaikyti. Bet jei tu sveikas, darbingas žmogus, per tris - keturis metus gali pradėti apsirūpinti pats. Net jei gyveni Panevėžyje. Pagaliau - jei jau tavo rajone nėra darbo, per tiek laiko gali susirasti darbo vietą kitame rajone ir persikraustyti. Su Jūsų pasiūlymais - gydyti alkoholikus, mažinti mokesčius ir pan - aš sutinku, tačiau jų įgyvendinimas nereiškia kad kartu reikia ir palikti pastovų mokėjimą tiems, kas dirbti nenori (apie negalinčius - ligonius ir pan - kalba neina).

Rašyk komentarą