BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Kol rašiau sekmadienio blogą, viena akim žiūrėjau kultinio tarybinio režisieriaus Eldaro Riazanovo ”Stotį dviems“. Žmogui pinigus stotyje pavogė, turguj melionus teko puse kainos pardavinėti, sėkmingi pardavimai ”atžymėti” restorane. Tarybinės prabangos viršūnė! - anais deficito laikais neretai durininkui 25 rublius (minimum x10 dabartiniais litais, jei ne daugiau) turėtum įkišti, kad gautum laisvą staliuką - dabartinių socdemų damos geriau galėtų papsakoti, kaip ten būdavo. Filmas tiems laikams gan drąsus buvo - puse lūpų atvirauta apie kontrabandą, blatą, “kombinavimą“. Filmuota 1982ais - o juk tais metais prisimenu valandomis Vilniuje stovėdavome eilėse prie kiaušinių, sviesto  - vienam žmogui vienu kartu tik po 10 vnt. arba 200 g “atleisdavo”. Rusijoje mažesniuose miestuose nebūdavo jokios mėsos - žmonės į respublikines sostines važiuodavo dešrų šopintis.

Filme herojės draugelka padavėja “po blatu” klausia, - ar paduoti garnyrui grikių? Dabar sunku įsivaizduoti, bet anuomet buvo deficitas. Anais laikais grikius dudoavo spec. parduotuvėse daugiavaikėms šeimoms. Mano tėvai daug neuždirbdavo, tai grikiai buvo tapę (kaip dabar) kasdienybe. Kūrybingi humanitarai net skursdami nenukabina nosies - mama eksperimentuodavo - pamenu jos grikių košę su mėtomis. 

Keisti laikai, keistas filmas. Maistą konjaku užgeria, pusryčiams limonadas… Restorano meniu - atrodytų tokie trivialūs patiekalai - dešra, mišrainė, vaisiai… O pamenate, kai restorane užsisakai ko nors, o padavėja sako - to neturim; vėl kažką - ir šito neturim? Vaikystėje su krepšinio komanda sykį vėlai atvykome į tuometinį Leningradą; nebuvo kur pavalgyti, tik restorane - tai valgėm miniatiūrinius guminius blynelius su mėsa (dabar į tokius nė nepažvelgtum…). Apelsinai, bananai buvo kiekvieno vaiko svajonė. Man tame filme labiausiai patinka epizodas apie likučius.

Komentuodamas straipsnį apie tai, kad krizė daugelio lietuvių neprivertė taupyti maisto sąskaita, tūlas internautas pateikia tarybinių laikų meniu: “ryte kiaušinienė su spirgais ir duona, pietums virtos bulvės su silke, mėsos - kai yra, sriubos iki privalgymo su kauliukais. Vakare pieniška sriuba ”zacirka” , įvairios variacijos bulvinių blynų, kugelio, bulvių košės su kefyru. Kadangi apelsinai tik prieš naujus metus, tai vakare skusta morka, griežtis. Na o jau kai miltiniai blynai - tai nuostabu, nes ne visada gausi kvietinių miltų. Tai štai jums sveikos mitybos pagrindai, visi išgyvenom, ne vienas badu nemirėm.”

Rodyk draugams

Tik ką grįžau iš parduotuvės - Kaimynų batonas (350g/1,19 Lt) ir butelis nupiginto chereso (trečiadienį į darbą eisiu paskutinę dieną, o ten nerašyta taisyklė tokiom progom kolegas vaišinti).  Neilga eilė - priešais stovi garbus senelis - tvarkingos kostiumo kelnės ir juodi štibletai, pensininko uniforminė striukėNBA All-Stars kepuraitė su snapeliu. Smalsu, kaip atrodo seno džentelmeno pirkinių krepšelis: kepalas akcijinės Agotos duonos, pakelis liesos Optima linija varškės, pakelis tradicinės silkių file, pakelis akcijinės Paulig kavos, ir … naujausias Playboy lietuvių kalba (5,99 Lt)! Va taip va - vien maistu sotus nebūsi :)

Na, bet rašyti reikia apie tai, kaip sekasi valgyti už 4 Lt per dieną. Penktadienį turėjau svečių, tai viršijau limitą - viriau šventinę daržovių sriubą ir ragavau draugų rekomenduoto Rinkuškių alaus. Alui akcija (nelengva ir biržiečiams) - 1 l/2,49 Lt. O tiršta daržovienė tikrai šventinė, su keptos duonos kubeliais - porcija 1,82 Lt gavosi. Suskaičiavus pusryčius (skrebučiai su kava 0,94 Lt) ir pietus (vakarykščios keptos bulvės 1,43 Lt), dienos norma gerokai perlipta - 5,44 Lt. Išeitis - badauti.

Šeštadienį vienu vandeniu gyvas išsiruošiau į grybus . Jau esu sakęs - pabadauti man ne naujiena, iškrovos diena kartą per savaitę yra į sveikatą ir kūnui, ir sielai. Pojūčiai? - šąla kojos ir rankos, viskas lėtėja, vaikštau kaip per vandenį brisčiau - jei tektų tokią dieną intensyviau dirbti, prastas iš manęs būtų darbininkas. Grybų gerą kibirą pririnkau, dalį suvalgysiu, dalį - į šaldiklį, kitam kartui. Grybus valgyti nėra už ačiū - bulvės, sviestas ar margarinas, svogūnai, grietinė etc. - o jei dar skaičiuoti kurą… Vistiek tokie baltymai sezono metu yra pigiau (ir skaniau), kad galėtum juos ignoruoti. 

Pakeliui iš grybų užsukau į Norfos bazę - nebuvau dar ten buvęs. Ne tiek viliojo papildoma 5% nuolaida, kiek smalsumas. Pirkau Cheapy silkių file (240 g/2,35 Lt), citrinų, prieskonių - labiausiai pradžiugino Lietuvoje deficitinis Pepsi Max - kadangi šis gėrimas brangesnis už kavos puodelį (200 ml 0,36 Lt vs. 0,16 Lt už namie/darbe plikytą kavą), juo negalėsiu mėgautis kasdien - teks pasilikti laikams po “4 Lt/d. eksperimento”. Iš esmės bazė itin nenustebimo - skirta turbūt labiau didmenininkams. Nors visas kompleksas suprojektuotas it koks akropolis, kol kas tuščia ir nyku, veikia vos viena kita parduotuvė. Dauguma pirkėjų - savaitei apsipirkti atvažiavusios (hm, praktiškos) šeimos.

Sekmadienį kaip jau įprasta lankiausi turguje. Ten pigesni lenkiški kiaušiniai, moldaviškos paprikos. Pirkau jautienos inkstų - nors jie turguje ne kažinkiek pigesni, nei Norfoje - beliks išsirinkti receptą ir pigiai bei skaniai paruošti. Vėliau pasidomėsiu ir valgių iš širdžių bei plaučių receptais. 

Prisiminęs neseniai anapilin iškeliavusio kultinio virėjo Keitho Floydo pamokėlę, kaip išsikepti jūrinę menkę bulvariniame laikraštyje, užsukau į prie turgaus esančią žuvies parduotuvę - ten kilas jūrmenkės nekainuoja 8 litų, maksimoj tokia pati - virš 10. 

Šią savaitę buvo išaugęs susidomėjimas mano eksperimentu - ištraukas publikavo anarchistai ir balsas.lt, nuorodą įkėlė taupymo ekspertai, jaunimas cityout.lt diskutavo apie valgymą mokykloje… Toks dėmesys džiugina,  smagu gauti Jūsų komentarus, patarimus ir pasiūlymus. Ačiū Jums - skaitantiems ir rašantiems!

Rodyk draugams

Artėjančios socialinių darbuotojų dienos proga valdžios vyrai kaip tyčia savo pasisakymais išprovokavo diskusijas - ar pensijų ir kitų išmokų karpymas sumažins socialinę atskirtį. Premjeras veikiausiai tenorėjo pasakyti, kad pensijų mažinimą amortizuos mažesnės šildymo ir elektros kainos. Bet nevykęs mažėjančių išmokų ir mažėjančios socialinės atskirties sugretinimas įpylė alyvos į diksusijas apie Permainų koalicijos pastangas kovoti su krize ir skurdu. Tik ir girdi - premjere, o juk sakėte, kad ko jau ko, o pensijų tai nemažinsite (iš TVF skolintis nereikės, PVM nedidės), - tai kaip čia išeina? Už Kubilių mūru stojasi naujasis ministras - pergyvenome sausio įvykius ir blokadą, ir sunkmetį pergyvenkime solidariai etc.

O mokslininkai muša pavojaus varpais - dėl ekonomikos krizės Lietuvoje gerokai išaugs prie skurdo ribos atsidūrusių žmonių ir per kitus metus jų skaičius gali pasiekti 440 tūkstančių, nors dar pernai jis siekė apie 160 tūkst. Prof. R.Lazutkos manymu, atgal į 2008-ųjų lygį sugrįšime po 6-7 metų, jei ne dar vėliau.

Tuo tarpu mūsų valdžia krizę valdo žirklėmis. Ekspertų perspėjimai, kad didinant mokesčius biudžeto pajamos nedidės, dabartinei valdžiai regis kelia žiovulį. Užtat rimtu veidu dėstamas skurdo mažinimo planas: atėmus iš didesnes pajamas turinčių, sumažėja ir skirtumas tarp jų ir mažiau gaunančių - vadinasi, sumažėja santykinis skurdas ir atitinkamai socialinė atskirtis. Oi nelengva užmiršti įprotį lygiuoti pagal apatinę ribą… Na, guodžia bent tai, kad Socialinės apsaugos ir darbo ministerija regis žada įsiklausyti į kritiką - lauksime rezultatų.

Tyrinėtojai apskaičiavo absoliutaus skurdo lygį - jei šiemet uždirbi mažiau nei 1092 Lt, jau esi skurdžius, t.y. negali patenkinti savo būtiniausių poreikių. Asmuo, kurio pajamos 2200 Lt per mėnesį, laikomas vidurinės klasės atstovu. Bet štai kur mūsų socialinės politikos paradoksas - greitai skude atsidurs kone pusė milijono piliečių, tuo tarpu socialines pašalpas mokamos tik 37 tūkstančiams varguolių.

Socialinė pašalpa mokama, kai neturi turto (jei turėjai trobelę Šnipiškėse, esi popierinis milijonierius), ir jei vienam šeimos nariui uždirbi ne daugiau nei valstybės remiamų pajamų dydį - 350 Lt. Taip žemai nuleidus kartelę, šimtai tūkstančių žmonių verčiasi, kaip išmano, gaudami 500 400 Lt žmogui per mėnesį ar dar mažiau. Tokie žmonės maistui niekaip neišleidžia daugiau nei 4 Lt per dieną.

Žinovai valdžiai pataria - ne pensijas mažinkit - didinkit užimtumą, nes sėdime ant socialinių neramumų parako statinės su laikrodiniu mechanizmu. Bet matyt praeis dar metai ar du, kol sugalvos ir pristatys realiai užimtumą galinčias padidinti priemones - ne europinių pinigų švaistymą darbo biržos klientų “perkvalifikavimui”, ne viešuosius darbus padirbėti mėnesį ar du ir marš atgal į bedarbių gretas… Vietoj to, kad atleistų pajamų mokesčius mokančius darbuotojus, valdžia turėtų pasiūlyti jiems dirbti trumpesnę darbo savaitę, leisti, net skatinti papildomai užsidirbti. Investuoti į viešųjų objektų statybas, remontus, tvarkymus, panaudojant bedarbių potencialią. Viešuosius darbus dirbantiems bedarbiams dalį algos mokėti maistu (pieno gaminių eksportas į Rusiją sustojęs, tonos tinkamo valgyti maisto užkasama po žeme), leisti nemokamai važiuoti visuomeniniu transportu, mokytis ar šviestis, atleisti nuo pajamų mokesčio įsidarbinus ar pan.

Bet ką čia bekalbėti - palinkėsiu valdžiai mažiau paistalų, daugiau protingų sprendimų. Kol dar nevėlu.

Rodyk draugams

(ne)sunkumai

2009-09-23

Prabėgo kita valgymo už 4 litus per dieną savaitė, laikas apibendrinimams. Išvada - gyventi galima, tik nepatogiai. Labai daug laiko atima kalkuliavimai, tinkamo maisto paieškos ir gaminimas. Jei žmogus turi dirbti (darbo paieška irgi darbas), auginti vaikus, slaugyti artimuosius - turėtų būti tikrai sunku. Kai vakare guliesi rydamas seiles, būni suirzęs - tikiu, kad 200 000 piktų žmonių armija šiandien lengvai galėtų sukelti didžiulius socialinius neramumus

Valgau pigesnius produktus, valgau mažiau (sveriu mažiau atitinkamai, kas džiugina). Kai kurie pigūs produktai ne mažiau skanūs, nei brangieji (Kaimiškos 2 r. dešrelės arba Seimo arbatiniai sausainiai). O vat “Turisto pusryčiai” buvo visiškai nevalgomi. Gausiai naudojuosi progomis nemokai pavalgyti renginiuose, mielai pasiduodu vaišinamas, labai gelbsti giminių duotos daržovės, pririnkti grybai. Įdomesnės tapo nuolaidos ir rinkodaros akcijos, tradicija tapo lankytis turguje. Į 4 lt limitą vargais negalais įtelpu, nors jei įskaičiuoti nemokamai gautus dalykus, tai nepavyktų. Dabar geriau suprantu, kodėl žmonės įlenda į tūkstantines skolas už šildymą ar elektrą - reikia stipriai save kontroliuoti, kad net turėdamas šaldytuve pomidorą ar sūrio jo nesuvalgytum, kai nori. Kalėjime ar ligoninėje paprasčiau - kiek ir ką atnešė, tą ir valgai.

Niekada nekreipdavau dėmėsio į gyvūnų subproduktus. Pigiuose produktuose dažnai naudojami (širdys, plaučiai, diafragmos, odelės, kraujo plazma etc.), gryname pavidale dar neišbandyti (nors planuoju pasigaminti ką nors iš inkstų). Sako, pigesniuose produktuose daugiau ir žalingų konservantų, bet juk neturiu iš ko rinktis. Sveikatos tokia dieta turbūt neprideda. Aišku, mitybos piraminės pagrindas - kruopos-bulvės-makaronai. Rytais nebrangu išsivirti avižinės košės, (ačiū Annai už patarimus) pasikepti kiaušinį ar paskrudinti kelias batono riekeles su trupučiu patarkuoto fermentinio sūrio. Iš košių patiko primiršta draugų prirodyta airiška košė colcanon. Gavau didelių agurkų - paieškojus, ką galima pasigaminti, maloniai nustebino troškintas variantas

Dažnai kirba mintis nutraukti eksperimentą anksčiau - darbas darbą veja, o ir koks skirtumas, po savaitės ar dviejų grįšiu į normalų režimą. Va jei taip metus ar du - būtų galima sukurti ir produktų kainininką, receptainę ar patiekalų kainos skaičiuoklę :) Apskritai, kai pagalvoji, kad tokiu režimu gyvenas dažnas studentas, jauna šeiam ar pensininkas, gėda būtų aimanuoti - tęskime, ką pradėję. Maloniai kviečiu ir Jus pasidalinti savo idėjomis, receptais ar patarimais ir palengvinti 4 Lt/d. dietą.

Rodyk draugams

Būsim musulmonais?

2009-09-21

Ko gero, ir jūs esate gavę panašų laišką - su kadrais iš musulmonų demonstracijos “Už religiją ir taiką” britų karalystės sostinėje. Tikrai toks Londons gal atimt bet kokį linksmumą:

Prisiminiau niūrias pranašystes, kad mūsų anūkai (ką anūkai, greičiausiai jau ir vaikai!) nešios burkas, švęs ramadaną arba mažų mažiausiai turės kentėti nuožmią musulmonų priespaudą. Tokios nuotraukos turėtų įkvėpti mūsiškus kietos rankos šalininkus smaugti tolerastus ir ruoštis naujam kryžiaus žygiui.

Greitas islamo įsiviešpatavimas pasaulyje man panašus į visus kitus gąsdinimus pasaulio pabaiga. Labiau baiminkimės dėl ”saviškių” krikščionių talibaniško elgesio čia ir dabar. Gražulis va tuoj uždraus ne tik seksą, bet ir cepelinus.

Ar tik neteks bėgti nuo savų megztųjų berečių ir pasiieškoti prieglobsčio ten, kur dar pasitikima žmogaus laisva valia ir sveiku protu?

Rodyk draugams

Interviu su bomžu

2009-09-18

Sustojęs išmesti šiukšles, prie konteinerio sutikau bomžų porelę. Nusprendžiau pakalbinti.

Klausiau, iš ko gyvena, ką vartoja. Įsitaisę kelkraštyje su buteliu “Klumpių” ir baltos duonos kepalu, cigarečių susišaudo iš praeivių. Sako - manai duoną pirkau? Rado išmestą. Pasakoja - anądien prie buv. Kalvarijų Norfos jo žmona stovi - privažiuoja juodas “čerokis“, pro langą ištiesia maišelį ir sako - parduok ir užsidirbsi. Moteris maišelyje randa veikiančią kasetinę JVC kamerą. Nuskilo. 

A.Zuokas savo bloge rašo apie taboro realijas. ”Kollegos” (čia jis pats akcentuodamas double-L taip taria) benamio klausiau, ką nūnai narkomanai vartoja. Sakė - šyrkos nebėra. Klausiu - heroinas? Ne, sako, šitas brangus. “Amfavitaminai”, 30 lt/g. Sakau - kur gauti, tabore? Sako - ką tu, pusė “Šanchajaus” parduoda. Taip kad ne vien taboras yra problema.

Naujasis pažįstamas Kolia savo nesibadantis, užtenka išgerti - bet sako narkomanų tuntai mieste, sandėliukus plešia etc. Pats tuoj pat priduria tokia fignia neužsimantis. Dirba - ardo namus Šnipiškėse (gauna 100 Lt/d.), renka ir priduoda spalvotus metalus, rastus sendaikčius parduoda turgaus prekeiviams arba profsojūzų kolekcionieriams. Mokesčių nemoka.

Pasakojo sykį begriaudamas namą rado caro monetų pridėtą šampano butelį. Vyrai norėjo išgerti, už kelis litus grobį pridavė Dzeržinskio turguje. Dabar sako ieško tunelio į caro laikų šaudmenų podėlį. Sakė konteineryje rado išmestus 20-jų metų savadarbius žiebtuvėlius. Už konteineryje rastą vokišką 1915 m. medicinos žinyną turguje siūlė 10 litų, kolekcionieriui pardavė už 75 lt. Padėdamas kraustyti kažkokio velionio turtą tadęs porceliano statulelę atidavė turguje už 10 lt - kitą dieną mato ją su kaina 125 Lt. Žmonės, sako Kolia, nežino, ką išmeta - aliuminio supirkimo kainomis priduoda šeimos sidabrą ir melchiorą. Ekspertas, vienžo. Nuogąstauja, kad pastatys įkasamus, rakinamus šiukšlių konteinerius, ir baigsis biznis. O kol kas…

Prie progos pakalbinsiu vėl (tik cigarečių reikia nusipirkti, kad turėčiau kuo pavaišint - reiks gal turguje iš čigonės nupirkti :)

Rodyk draugams

Teisingumo ministras Remigijus Šimašius savo bloge palietė skyrybų liberalizavimo temą. Iš esmės pritardamas ir sveikindamas ketinimus protingiau reguliuoti šią jautrią sritį, įpilsiu šiek tiek alyvos į diskusijų ugnį :)

Jei gyvename sekuliaroje valstybėje ir santuoka yra laisva apsisprendusių žmonių sąjunga, tai ar neturėtų procedūros susituokiant būti panašaus “svorio”, kaip ir išsiskiriant? Santuokos sudarymas turėtų panašiai kainuoti, kiek ir skyrybos. Įvertinus rizikos faktorius, mokesčiai galėtų būti diferencijuojami. O kai kam ir visai draudžiama tuoktis.

Remigijus siūlo, kad notaras skyrybų klausimą nagrinėtų ne greičiau nei po 3 mėn. nuo skyrybų prašymo įteikimo. Bet jei jau šeima suvokiama kaip “natūrali”, kone metafizinė vertybė, tai gal reikėtų ir santuokos forminimui duoti privalomus 3 mėnesius “palaukti”?

Arba, kaip darbo santykiuose, įvesti 3 mėnesių bandomąjį laikotarpį, kuriam nesibaigus galima nekomplikuotai išsiskirti?

O gal, kaip automobilių tech. apžiūroje, reiktų patikrinti poros pasirengimą? Jei meilė PSO klasifikuojama psichikos sutrikimo kodu, tai gal leiskime tuoktis tik gavus daktarų pažymą, kad dopamino ir serotonino lygiai neviršyja normos?

Apdrauskim santuoką privalomuoju draudimu? Tada nebus problemų su turto dalybomis ir palikuonių išlaikymu. Privalomos notariškai patvirtintos vedybinės sutartys?

Atrodo, vairuotojo reikalas, segtis mieste saugos diržą ar ne. Jei už važiavimą be saugaus diržo vairuotoją visuomenė baudžia 100 litų, antrą kartą jau 200 arba atima teisę vairuoti 3 mėn. - gal panašiai reguliuokime ir riziką santuokai sukeliančius faktorius - pvz. šeimyninius kivirčus? Pirmas barnis 100 lt; antras - jei ne 3 mėn. laisvės apribojimas dirbant viešuosius darbus, tai bent privalomas pokalbis su psichologu?

Skyrybos - tikrai nelinksmas ir rimtas dalykas. Kaip mirtis. Jei santykiai numirė, trukdymai palaidoti yra vargu ar reikalingi. Sveikindamas sveiku protu grįstą siekį supaprastinti sakau - pasakę A nesustokime, pasakykime ir kitas raides :)

Rodyk draugams

Gėjų atlaidai

2009-09-15

Nieko nebesuprantu. Iki šiol atrodė, kad gėjai “koją laužia” tik Tomkui ar Pilveliui. Dėl “respublikos” rašliavos apie pasaulinį žydomasonogėjų sąmokslą kažkada net prokuratūroje teko lankytis - mat buvau pasirašęs pasipiktinimo peticiją. Juokingas vienu pirštu pusvalandį paragrafą spausdinęs prokuroras klausė, ar aš asmeniškai jaučiuosi nukentėjęs nuo geltonos presos.

Jei tokios praktikos nepasikeitė, bandymai apginti paauglius nuo neigiamos informacijos poveikio iš anksto pasmerkti. Kur rasti tėvą, kuris su vaiku eidamas kur nors “Panoramoje” pro madingų apdarų parduotuvės vitrinoje saldaus bučinio preliudijoje susipynusių dviejų mergičkų nuotrauką nuspręstų, kad tai padarė žalą jam/jo atžalai, privataus kaltinimo tvarka rašytų pareiškimą, kantriai dalyvautų apklausose bei bylinėtųsi? Ar erotiški apatiniai ant tobulų formų manekenų šalia limpopo parduotuvės laikytini “darančia neigiamą poveikį nepilnamečiams erotinio pobūdžio informacija“?

Glumina dvigubi standartai. Desperuotų namų šeimininkių ar kitos rytą-vakarą transliuojančios tv produkcijos veikėjų meilių trikampiai ir kitos geometrinės figūros de facto mainsteam’inės žiniasklaidos propaguojamos kaip smagūs ir žavūs kietuolių užsiėmimai. Pencinykai gyvenimo saulėlydžius leidžia stebėdami ir aptarinėdami lotyniškas nesantuokinių ir smurtinių santykių peripetijas (o per rinkimus balsuoja už tuos, kurie siūlo drausti lytinių santykių ir smurto propagavimą). Vaikų teisių gynėjai ko gero siūlytų tėvams skirti baudą už neapdairumą ar nepriežiūrą, jei jų nepilnamečiai Vinitos kanalu transliuojamuose Foxlife serialuose išvys narpliojamus genderloop‘iškus “boyfriend boyfriend relationship” santykius.

Gėjų paradai laikomi žalinga homoseksualumo propaganda, galinčia jaunuolius užkrėsti ydingu “linksmumu”. Ne “respublika”, ne “vakaro žinios” - lietrytis spausdina neva nuosaikiai homofobiškus paistalus apie gerbtinus homoseksualus ir klastingai nuodingus gėjus. Gėjai siekia sąmokslu užvaldyti planetą. Todėl reikia priešintis.

Gyvename sekuliaroje demokratinėje valstybėje. Tad kuo remiantis valstybės institucijos priima diskriminacinius teisės aktus? iš kur nuosaikūs valstybingumą neva atsakingai ginantys leidiniai semiasi homofobiškos retorikos? kokiems rinkėjams pataikaudami liberalūs politikai pritaria kraštutinei dešinei? Jei tikitės mokslinių tyrimų argumentų, turiu nuvilti. Politkorektiškais bandantys būti gėjų sąmokslo teorijos skleidėjai a priori neigia biologinius, genetinius ar medicininius homoseksualumo kilmės aspektus: “vis dėlto tikrai niekur nėra mokslinių įrodymų, kad egzistuoja tariamas homoseksualumo genas“.

Oficiali valstybės pozicija gerokai peržengė pagarbos tikinčiųjų įsitikinimams ribas. Marijos žemėje nieko nestebina aukščiausių valstybės vadovų parama vienai konfesijai, viešas religingumo eksponavimas. Savivaldybėje vykstančios Kristaus intronizacijos nepiktina pasaulietinės demokratijos institucijų. Tai, kad archikonservatyvios nuostatos tampa valstybės politikos dalimi, tolima mus nuo Europos idealų labiau, nei artina. Bet panašu, kad europinės institucijos ras būdų pristabdyti lietuviškų talibų užmačias.

Katalikų procesijos nelaikomos bandymu kitų pažiūrų piliečius atversti į tikrą tikėjimą. Jei gėjai kalti dėl AIDS, tai katalikų kiekviename žingsnyje nekaltiname invizicija ar pedofilija. Tai, kad bažnyčia šimtmečiais delsė pripažinti mokslo įrodytas tiesas, netrukdo paisyti katalikų doktrinos beviltiškai pasenusių nuostatų. Nuo valstybės de jure atskirta bažnyčia de facto valdo, valstybės pripažįstamų žmogaus teisių de facto nepaisoma

Vienok panašu, kad konservatyvios nuostatos pasmerktos ilgainiui pralaimėti liberalioms. Dauguma Lietuvos katalikų yra “proginiai“, dažnas tiki reinkarnacija ar skaito horoskopus. Tikiu, kad artimoje ateityje pavyks surengti gėjų atlaidus, ir savo energiją skirti ne raganų medžioklėms, o visuomenės gerbūvio didinimui. Kaip Jūs manote?

PS - žmogaus teisėms ginti šiais laikais naudojamas platus priemonių arsenalas - tad pergalė yra tik laiko klausimas.

Rodyk draugams

Į minusą

2009-09-12

 

Toliau apie tai, kaip sekasi laikytis valgant už “eurą” per dieną (kaži ar kas nors tiki, kad euro ir lito kursas ilgai liks žemiau 4 lt ribos?). Dolerio kursas menkas, Lietuvoje 1USD dietos projekto įgyvendinti nepavyktų.

Ketvirtadienį buvau pavaišintas pietumis ir vakariene, bet kažkokiu būdu sugebėjau netilpti į 4 Lt. Matyt man čia kaip su rūkymu - neįmanoma dabar biškį nevalgau, dabar biškį valgau, dabar vėl biškį ne. Tridienis neprivalgymas pramušė susivaržymo užtvankas. Pretekstas penktadienį nebadauti tapo dar viena konferencija bei tai, kad prisiruošiau tiek maisto, kad nesuvalgius būt reikę išmesti, ir visas taupymas šuniui ant uodegos.

Rašo, kad alkanam geriau neiti į parduotuvę - neatsispyriau penktadienio vakaro nuotaikai - akcija Sangria tetrapakui. Laimei, maisto atsargas papildė giminiečių įduotas rudens gėrybių. Peršasi išvada - norint pusėtinai laikytis tuo 4 Lt/d. režimu, turi -  

a) priimti įžadus ir praktikuoti susilaikymą, nepaisyti seilėtekio ir kitokio diskomforto - vaikštai susiraukęs arba užsiimi joga ir esi laimingas kaip koks Indijos sadhu… 

b) nuolat sukiotis renginiuose - laikai, kai konferencijų dalyviai šluodavo maistą, liko praeityje - paprastai seminare dalyvauja mažiau žmonių nei numatyta, ir maisto lieka per akis. Kas nepažįsta senuko zomšo švarku, kuris nekviestas ateidavo į visas viešai anonsuojamas spaudos konferencijas, prezentacijas etc. - ir pavalgęs žmogus būdavo, ir pabendravęs;

c) žinant tėvų, senelių ar tetų polinkį prisiauginti gerokai daugiau daržovių ar vaisių - svečiuotis, bičiuliautis, siūlyti padėti nuimti derlių ar kitaip užsitikrinti sveiko ir skanaus maisto iš daržų bei sodų tiekimą. Aišku, rudenį bepigu taip kalbėti, bet kertu lažybų, kad dažnas turime spintelėje užpernykščių mamos įdėtų marinuotų patisonų ar uogienės.   

Susumavus gaunasi minusas: III - 4,5 Lt, IV - 4,21 Lt, V - 6,21 LT (sangria), VI - 5,14 Lt (deficitinis pepsi max). Vieną dieną turėsiu nevalgyti bet vieną dieną, kad sutilpčiau į normą. Juk kažkur žmonės sugeba papietauti už 0,86 Lt

Tų, kurie nevalgo (ir negeria) po šešių, gyvenimas turėtų būti no fun. Bet kita vertus svarstyklės rodo pora kg mažiau. O ir patarlė ”į širdį per skrandį” nėra be pagrindo :) Praradus darbą ir pajamas, priedo netekus galimybių pasilepinti gardaus valgio šaukštu išties reikėtų nemažai pastangų ”nekristi dvasia”.

Šią savaitę vėl prisiminiau, kokia žiauri milijardų paukščių, gyvulių ar žuvų dalia laukia fermose, ir kaip skiriasi tai, ką valgome, nuo to, ką reklamos dėka įsivaizduojame.

Rodyk draugams

Pirmos dienos

2009-09-09

Pirma diena. Ryte košė gavosi sprangi - ką gi, maža patirties, pyliau per mažai vandens ir pieno. Bet iki pietų jaučiausi sotus. Tiesa, viduriuose vyko visokie didelio komforto nekeliantys procesai, bet gyventi ir dirbti galima. Atsilaikius bendradarbių vaišinimams, po pietų jau ėmiau svajoti apie vakarienę. Kadangi įprastai daugiausiai suvalgydavau būtent per vakare, mano dinner buvo labiau panašus į light snack. Seilės teka kaip iš krano, geriu vandenį puodelis po puodelio. Taip, perspektyva eiti alkanam miegoti. O čia nėr kuo ir kaip rinktinės pralaimėjimo kartėlio nuplauti. 

Spėju, kad reikia planuoti valgyti daugiau/dažniau maisto. Rytdienai išsiviriau daug ryžių su daržovėmis, nebrangiai gavosi, žiūrėsiu, į kiek porcijų išsidalins, kad nereiktų kęsti alkio. Tikiuosi sutilpti į tuos 4 Lt per dieną. Peršasi išvada, kad vieno dydžio poreikių užtikrinimo riba “dideliems” ir mažiems, fizinį ar protinį darbą dirbantiems, vyrams ir moterims turi būti skirtinga.

Kadangi pusę dienos sėdėsiu konferencijoje, sutaupysiu “ant kavos”. Supratau, kad tokiu režimu gyvenant neprotinga atsisakyti pasiūlymų pasivaišinti slyva ar gabalėliu pyrago. Laukiu nesulaukiu pusryčių…

Antra diena: miegojau gerai. Ryte košę viriau skystesnę, daugiau pieno, išėjo gana skani, ir dar pavakariams liko. Bet apie devynias ėmė taip tragiškai skaudėti galvą, iki pat antros jaučiausi ligonis, nemačijo nė konferencijos nemokama kava su saldainiu. Jei taip maitinantis genda sveikata, tai maistui sutaupytas resursas atiteks farmacininkams. Beje, ar vitaminus turėčiau priskaičiuoti prie “4 Lt per dieną” biudžetui?

Pietums ryžiai su daržovėmis, indiški prieskoniai pikantiškai pataiso skonį. Vienas taupus draugas sako, kad žmogui turėtų užtekti ryžių ir vandens, bet dar darbui nepasibaigus jutau stiprų alkį. Vandens tiek nesu gėręs niekad, kiek dabar. Sako, kad vyrui turi užtekti 500 g porcijos, gal aš tiesiog dideli svyras, nžn. Vakare (viena akim žiūrėdamas TV liūdną vaizdą Vroclave)  išsiviriau didžiulį katilą makaronų su padažu (konc. pomidorai, svogūnas, turginės paprikos, nukainuotos giminių dešrelas et prieskoniai). Pasirodo, tuo didesnį kiekį verdi, tuo pigiau porcija gaunasi. Tik nuobodu valgyti tą patį. Nors jaučiausi prikirtęs, apie vidurnaktį vėl seilės kibirais - nesotu kažkaip? Keistas jausmas - apėmęs alkis, nors pilvas netuščias. Kitą savaitę reiks pasidomėti gaunamom kalorijom.

Dienos rezultatas - 3,32 Lt - visai neblogai (nemokama kava :). Ta proga išgėriau stiklinę akcijinio Švyturio (0,96 L) - kadangi ketvirtadienį vėl konferencijoje, o penktadienį badausiu, tad nieko baisaus dienos biudžetą viršyti :)

Nėra taip blogai - dar netįsta seilė žvalgantis į vitrinas. Kol kas jaučiuosi kaip, hm, ant dietos. Ima norėtis mėsos, tai pasipirkau pigių konservų - degustuosiu. O naujiena apie Maisto banko susitarimą su IKI visai pataisė nuotaiką. Trečiadienio planuojami pusryčiai - skardinė keptų pupelių čili padaže, pietums ir vakarienei turėsiu vakarykščių ryžių ir makaronų. Gyvenimas nėra toks jau blogas - kaip manote?  

Rodyk draugams