BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Ledinis bomžas

2012-02-01

Ar pastebėjote, kad pastaraisiais metais daugėja asocialių asmenų (a.k.a. bomžų)? Ar čia tik mano selektyvus dėmesys?

Vakar praeidamas pro šiukšliadėžes inspektuojančių apyjaunių barzdotų vyrukų stebėjausi veido išraiška - profesionalo susikaupimas, sumišęs su pastanga nereaguoti į smalsiai (įtariai, smerkiančiai, besibjaurinčiai) nužiūrinčius praeivius. Panašius veidus turi prekybose centrų valytojos, viešųjų tualetų budėtojos, kartais ir McDonalde dirbantis studentas.

Žmonių, kaip grybautojai praeinančių pro konteinerius, sutinku vis daugiau - po vieną ir porose (kartais lydimi šuns); jaunesni ir senesni; su intensyvaus alkoholio vartojimo požymiais ir be jų; vyrai, moterys; su maišais, kuprinėmis ir lagaminais. Dirbantys, besiverčiantys, mokesčių nemokantys, toli gražu ne visomis viešosiomis paslaugomis besinaudojantys.

Akylesni galėtų pastebėti, kad kas antras daugiabutis turi savo stacionarų bomžą - it kokį didelį puslaukinį katiną. Po balkonu (ar kokioj pašiūrėj) susisukta benamio gūžta - senos lovos minkšta dalis, pora kaldrų ar miegmaišių, kitąsyk pagalvė, padanga ar koks nuo šiukšlyno parsinešta rakandas. Rūsio langelis naudojamas kaip virtuvinė spintelė keliems stiklainiams, dėžutėms ar skardinėms surikiuoti. Kartais toks migis įrengtas už krūmo - vasarą gali jo ir nepastebėti. (Kita vertus, vasarą gali numigti belenkur - stotelėje, ant suolo ar pakritęs po medžiu).

Vedžiodamas šunį, praeinu pro keturias tokias benamių tskant nestacionarias gyvenamąsias vietas. Nedeklaruotus socialinių ekonominių interesų centrus. Atėjus žiemai, iš jų mano apylinkėse nuolat “veikia” tik viena. Pusamžį, liesą, paliegusį, mėlynu papurtusiu veidu žmogelį ten miegantį ar gulintį matau tai ryte, tai dieną ar vakare. Žmogus atrodo švelniai tariant nekaip.

Žirmūnų ledinis benamis

Žirmūnų ledinis benamis

Dyvijausiu, kad žmogelis gyvena po atviru dangum merkiant rudens lietui. Stebėjausi benamio ištverme, matydamas jį miegantį gruodį ir sausį. Tiesa, žiema buvo šilta. Bet užėjus šalčiams nerimas privertė imtis veiksmų.

Nežinau, ar to penkiaaukščio gyventojai žino suteikę pastogę tokiam “padarui”. Nežinau, ar kam nors rūpėjo. Jau rašiau, kad mieste nėra realių bendruomenių, kurios normaliai turėtų anomaliją pastebėti ir imtis priemonių suteikti pagalbą. Bet panašu, kad padėti negali ir pagalbą teikiančios institucijos.

Termometrui pradėjus rodyti neigiamą temperatūrą, pirmiausia prisiminiau specializuotą bomžams skirtą socialinę tarnybą. Ant tarnybos automobilio nurodytu telefonu prisiskambinti nepavyko. Laimei “bomžovozas” kartais sustoja prie netoliese esančio VPK Ekologijos ir teisės pažeidimų prevencijos skyriaus. Paprašiau kabluką vairuojančio pagyvenusio socialinio darbuotojo pasirūpinti benamiu.

Nežinau, ką socialinė tarnyba nuveikė, bet bomžas toliau miegojo savo vietoje. Lauke -12C, tad skambinu 112. Po keliolikos pypsėjimų pakėlusi dispečerė pažadėjo nusiųsti ekipažą.

Kitą dieną -16C - žmogelis guli savo migyje, tiesa, galvą apsiklojęs jau su dviem kaldrom. Skambinu vėl - patikslino, kurioje penkiaaukščio pusėje.

-19C - ledinis žmogus šiurpina ramiausiai parpdamas spiginant šalčiui. Skambinu bendruoju pagalbos numeriu trečiąsyk. Moterėlė pasitikslina, kur tas balkonas, nuo kurios gatvės skaičiuojant, pasiklausia mano pavardės. Atrodo, kad šįkart bus tvarka. Stovėti ir laukti, kas ir kada atvažiuos, laiko nėra.

Šiandien termometras rodo -23C! Lauke atrodo, tarsi kas smulkiu švitriniu popieriumi žandus trintų. Ir ką jūs manote - šaltyšius guli savo vietoj, muistosi.

Ir ką dabar turėčiau daryti? Veržtis į nabago “privačią” erdvę, pats nudirbti socialinį darbą ir išsiaiškinti, kodėl žmogus miega tokiam šaltyje lauke - o gal jam taip norisi ar patinka?

O jei nepatinka - parsivesti namo ir patiesti raskladušką? Tai kurių velnių moku mokesčius, iš kurių išlaikomos benamiais rūpintis turinčios tarnybos? Akivaizdu, kad nei socialinės, nei gydymo, nei viešosios tvarkos tarnybos nesugeba sukoordinuoti savo darbo ir efektyviai padėti žmogui, kuris dėl socialinių gebėjimų stokos ar/ir dėl priklausomybių nesugeba pasinaudoti socialinės paramos sistemos siūlomais variantais.

O gal turėčiau tarnyboms skambinti vėl (ir vėl, ir vėl), kol neapsikęs? O gal belstis į savivaldybę, kreiptis “aukščiau”? Ar imtis asmeninio projekto ir taisyti padėtį? Rašyti laikraštin? Kviestis televizijas?

Ką darytumėte jūs? Patarkite.

Nieko nedarydami po to gailėsimės. Jau senokai nebematau pernai kelių dažnai kiemuose šmirinėjusių svirdinėjusių bomžų. Abejoju, kad jie tiesiog pakeitė mikrorajoną ar “sėkmingai integravosi į visuomenę ir darbo rinką”. Ko gero, atidavė savo dūšeles Giltinei. Galėjome, turėjome jiems padėti?

Patiko (0)

Rodyk draugamsKomentarai (14) apie "Ledinis bomžas"

 1.   Vidmantas rašė:

  O socialinei tarnybai kitais telefonais nebandei skambint?

 2.   raima rašė:

  tikrai aktuali problema yra priveista daug ivairiu tarnybu kurios atrodo turetu pasirupinti tokiais varguoliais taciau jos kaip ir visuomene turbut laukia kada tie nabagai atiduos galus tokiu nabageliu yra kiekviename miestelyje vieni ismirsta atsiranda kiti .kartais atrodo kad tai gyvenimo budas taciau taip nera .paprasciausia jiems niekas nepaduoda meskeres nes visuomene linkusi greiciau pasmerkti negu paslydusiam zmogui padeti

 3.   ilgius rašė:

  O kokie kiti telefonai yra, Vidmantai? Čia nurodo tik tą vieną - http://spcentras.lt/Apie-mus-677.html Kaip paprastam žmogeliui patartum sužinoti?

 4.   ilgius rašė:

  raima, vienintelė išeitis - dirbti individualų darbą su kiekvienu iš tokių. Bet tarnybos turėtų būti suinteresuotos tą daryti. Kaip - tam jau reikia atskiro pokalbio ;)

 5.   Džvitkus rašė:

  > O gal turėčiau tarnyboms skambinti vėl (ir vėl, ir vėl), kol neapsikęs?

  Taip, vėl ir vėl. Nors veiksmingiau suagituoti bent jau savo tinklaraščio skaitytojų, kad paskambintų. Komunikacija + kooperacija. Kur tiksliai jis guli, jei vis dar? Paskambinsiu šiandien.

  O visai minimum – nunešti jam vakare/-ais karštos arbatos

 6.   Timas rašė:

  Delfis rašo apie -30 ir prideda sveikuolio besiturškiančio Nery video klipuką. Kažkas panašaus ir pas tave. Gal delfiui siųst?
  Šiaip labai pritariu dėl soc. tarnybų. Ypač po tiek skambučių. Ne kažką..

 7.   ilgius rašė:

  Timai, gali :)

 8.   ilgius rašė:

  Džvitkau, tai jei reikia arbatą vežioti patiems skambintis, kurių velnių reikalingos tarnybos su socialiniais darbuotojais? ir kaip padėsime tiems, kurie gyvena rūsiuose, sandėliukuose, šilumos trasose - t.y., kurių lengvai nematome?

 9.   JustMe rašė:

  Bet kaip nesiskaito su žmonėmis! Baisu!
  Manau, kad tom tarnybom nė motais benamiai, tik ir laukia kol pakratys kojas.

  [WORDPRESS HASHCASH] The poster sent us ‘0 which is not a hashcash value.

 10.   ilgius rašė:

  http://www.lrytas.lt/?data=20120203&id=akt03_a1120203&sk_id=99&view=2
  aktualija

 11.   Kostas rašė:

  Lazdynuose irgi toks pats gyvena. šiandien pakraupau, kai pamačiau beklojantį “lovą”.

 12.   j rašė:

  ponas Ilgiau, nuneskite jam karstos sriubytes, patikekite, padesite tuo daug labiau nei skambinedamas.Gal dar koki siltesni apklota atliekama savo namuose rasite. Ir is viso is jusu sito straipsnio sklinda kazkokia neapykanta siems vargsams benamiams. Bet zinote kaip siame gyvenime buna:niekada neissizadek tiurmos ir ubago lazdos. Su pagarba.

 13.   ilgius rašė:

  Teisingi patarimai, j. Noriu tamstą patikinti, kad man nuoširdžiai rūpi bėdžiai. Ironiškas stilius labiau dėl intrigos ir skaitomumo. Domiuosi ne dėl smagumo ar tuštybės, o siekdamas suprasti ir padėti.

 14.   Ledinis bomžas-2 rašė:

  [...] Po pertraukos pirmąsyk ėjau pro tą patį nerimą kėlusį balkoną, po kuriuo žiemojo vargeta. [...]

Rašyk komentarą