BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Prisipažinsiu, nuo Sąjūdžio laikų neskaičiau “Atgimimo”. Sprendžiant iš to, ką ir kaip kalba šio leidinio veidas I.Makaraitytė, buvau susidaręs įspūdį, kad tai kritiškas, nepriklausomam išsilavinusiam skaitytojui skirtas leidinys. Viešosios įstaigos valdomas, valstybinio spaudos rėmimo fondo remiamas - geros reputacijos, vienžo.   

Kaip tatai nustebino po “Atgimimo” vėliava Delfyje publikuotas tūlo Ričardo Čekučio paskvilis “Romai groja, valdžia šoka“. Apie čigonus kaip gaują viešai rašantis seimo nario padėjėjas ir žurnalistas tikrai turėtų būti nuodugniai ištyrinėjęs situaciją tabore. Tačiau šis mažai žinomas visuomenės veikėjas regis tiesiog oponuoja Vilniaus vicemero Stanislovo Šriūbėno spaudos konferencijoje išdėstytomis vizijomis

Dabartinė Vilniaus valdžia savo pirmtakų ydinga maniera baudžiasi išspręsti “čigonų klausimą”. Nežinau, ar paties A.Zuoko, ar savivaldybės saugaus miesto vadų iniciatyva be teismo parodomai nugriauti pora statinių tabore baigėsi kaltinimais žmogaus teisių pažeidimais ir priteistomis sumomis. Vėliau čigonų klausimą šnekomis baudėsi išspręsti frontovykai Algis Paleckis ir Audrius Butkevičius. Arčiausiai reikalo esmės buvo pasislinkta, kai Vyriausybė pernai numatė skirti lėšų atlikti galimybių studijai apie taboro būsto klausimo sprendimą. Užslinko krizė, pinigų neliko. Dabar gi garbūs miesto galvos vėl pradėjo ankstyvas kalbas apie kilnojamų namelių statybas, nei turėdami tam lėšų, nei išsiaiškinę, kad tai atneš pageidaujamų rezultatų.

Čigonai Europoje klajoja nuo XIV a. Vienu metu Europoje pakako būti čigonu, kad netektum gyvybės arba būtum išsiųstas ilgiems metams irkluoti galerose. Lietuvoje požiūris į čigonus nebuvo toks negatyvus. Šiandien čigonai - didžiausia ES etninė grupė. Anksčiau klajoję, dabar daugumoje sėslūs; prisitaikę, išmokę gražbylystėmis, papirkimais, juokais, apgaule ar bauginimais sukurti nematomą savo bendruomenės sieną. Sunkiai suprantami, neprisileidžiantys, randantys sau veiklos nišą įstatymo paraštėse. Kontrabanda, nauda iš nereikalingų, ”blogai saugomų” gėrybių, pramogų verslas. Tyrėjai sako, kad tabore gyvenančio mėnesio pajamos yra apie 4000 lt. Kad į taborą (savotišką kolektyvinį ūkį) patekti reikia susimokėti duoklę. Todėl iš taboro mažai kas nori išsikraustyti, nepaisant deklaruojamo skurdo. Kalbose su savivaldybe čigonus labiausiai domina galimybės privatizuoti valstybinę žemę. Taigi, reikia gerokai pasukti galvą, devynis kartus pamatuoti prieš kertant gordijaus mazgą. Aš pats manau, kad geriausa būtų toje teritorijoje statyti specializuotus socialinės priežiūros namus, kur galėtum ir būsto ar kitas problemas spręsti, ir lengviau vykdyti nusikalstamumo prevenciją. Taboro vietiniai liudija, kad Zuoko dėka įvesto sustiprinto patruliavimo ir stebėjimo dėka narkotikų buvo sumažėję.

Bet regis lengviausia šaipytis iš pastangų problemą spręsti miesto valdžiai siūlant nemokamai pastatyti narkotikų laboratorijas. Nors Europos Sąjunga pripažįsta būtinybę čigonų integracijai skirti specialų dėmesį, juodašimčiai purkštauja, kad tarp tautų esama lygesnių už lygias. Ir jei nestebintų kokio Murzos raginimai taborą aptverti tvora ir padegti, tai valstybininkams konservatoriams derėtų atidžiau rinktis talkininkus, vengti nacių noriai cituojamų veikėjų. V.Laučiaus pastabos apie Lietuvoje neįvykusį modernų konservatyvizmą itin taiklios.

“Atgimimas” spausdino garbaus istoriko ir visuomenininko Antano Kulakausko atsaką Čekučio talibanščinai, tačiau norint tai paskaityti turėčiau susimokėti. Nusidažyti geltonai labai lengva, tik va po to vėl išsibalinti šiam leidiniui gali ir nepavykti.

Patiko (0)

Rodyk draugamsKomentarai (19) apie "Mušk čigonus - gelbėk Lietuvą"

 1.   troy rašė:

  Na burtažodžius kaip pilietinė visuomenė ir žmogaus teisės mokate. O ką daryti? ir kur yra gerai ir teisingai išspręsta čigonų problema?

 2.   gintaras rašė:

  Gal būt aš fašistas, bet čigonai, kalbu konkrečiai apie Vilniaus taborą gyvena, kuo puikiausiai, sukčiaudami ir juos tai puikiausiai tenkina, jei netenkintų, jau seniausiai būtų pakeitę gyvenimo būdą, nes kaip lietuviui tai nuolat aiškinama, kad kaltas jo mąstymas ir aplinka nekalta, o kaip čigonams tai aplinka kalta.

 3.   kostia rašė:

  klausimas autoriui - o ar jus nematete skurdo, koks yra Lietuvos kaime ? kada po 8 valandas lentpjuveje dirbantis vyras per menesi namo atnesa 850 litu, jo zmona dirba savo varganame ukelyje, jie augina 3 vaikucius,ir JIEMS NIEKAS NEPADEDA, NES JIE YRA LIETUVIAI, O NE MAZUMOS ???

 4.   ilgius rašė:

  troy - kitam bloge parašysiu, ką pvz olandai daro spręsdami problemą. gintarai - ne visi tabore džiaugiasi tuom, kuom turi. raginimai pasikeisti jiems skamba taip pat, kaip mums sovietinė rusifikacija tarybiniais metais. kostia - padėti reikia ir dzūkams kaime, ir čigonams tabore. ne arba-arba. Jei dzūkiui nepadėsi, jis gers ir palaipsniui kurs vis didesnes problemas. problema, kad mes mažai efektyviai rūpinamės tiek “savais”, tiek “svetimais” čigonais.

 5.   ewal rašė:

  reikėtų liautis veidmainiavus ir pliurpus nesąmones. paklauskite čigonų, ar jie nori tų visų gražių socialinių dalykų mainais į prekybą narkotikais. garantuotai, nieko panašaus jiems nereikia. jiems reikia vieno - kad niekas prie jų nelįstų ir leistų vystyti savo narkotikų verslą. autorius taip meiliai rašė apie čigonus, kad prie jų verslų pamiršo paminėti prekybą narkotikais. suprantama, tada tektų pripažinti, kad čia - padugnės ir nusikaltėliai, o ne užuojautos reikalingi vargšai, kuriuos visi niekšai stengiasi nuskriausti.

 6.   cockney rašė:

  oho kokis gražus žmogas mylėtojas visa kas gyva! kažkada australijoj aborigenams pastatė namelius,-dalis buvo sudeginta , dalis parduota , dalis pragerta,bušmenai gyvena krūmuose.visada gauni tai ko esi nusipelnęs,o europos sąjungos tikrai laukia tas pat ko sulaukė romos imperija,man tai ne klausimas.

 7.   Megejas rašė:

  Tai reikia daryti, kaip LDK darė - tuos kurie nori keistis ir prisitaikyti - remti, o tuos kurie toliau nusikaltimus vykdo - “išsiųsti iš šalies” t.y. bausti. Bet iš kitos pusės, argi ne visuomet taip pas mus buvo? Man kažkodėl atrodo, kad nelabai jie nori keistis, o labiau deklaruoja tą norą, nes tai padeda išsaugoti jų dabartinį verslą.
  Nors iš kitos pusės ir mums patogu - prekyba narkotikais vyksta koncentruotai, kiekvienas heroinščikas anksčiau ar vėliau apsilanko tabore, lengva vesti apskaitą, viskas vienoj vietoj, žodžiu žymiai lengviau kontroliuoti.

 8.   ewal rašė:

  nereikia meluoti - nė vienas protingas žmogus nekaltina čigonų už tai, kad jie yra čigonai, kaip dažnai mėgstama apeliuoti. kaltina juos už vykdomus nusikaltimus. čia gaunasi toks dalykas. žinoma, už nusikaltimus reikia kaltinti konkrečius juos padariusius asmenis, o ne kažkokią grupę. bet ar ne nusikaltimas yra slėpti nusikaltimą, nepranešti apie daromą nusikaltimą? žinoma, galime apsimesti durniukais ir pūsti patys sau teisinę-humanistinę miglelę į akis, sakydami, kad prekiautojai narkotikais yra nusikaltėliai (jie ir turi būti baudžiami, įrodžius kaltę), o visas likęs taboras yra nekaltos avelės, supratimo neturinčios, kas jų panosėje dedasi ir kas iš jų tais narkotikais prekiauja. galima, žinoma, taip kalbėti. viešai. o privačiai visi žinome, kaip yra iš tikrųjų. klausimas, ko mums reikia - ar kad gražiai atrodytume viešai, ar kad padarytume tvarką savo pačių visuomenėje, savo namuose? jeigu jau čigonai tokie nekalti, tai lai tasai čigonyno glavarius, kur po teismus laksto ir “teisybės” ieško, atveda už pakarpos savo draugelius, prekiaujančius narkotikais. ir vėl nusikalsdamas “estetiško viešo žaidimo” taisyklėmis pasakysiu - niekda jis jų neatves. nes be narkotikų prekybos čigonynas bankrutuotų.

 9.   ilgius rašė:

  ewal - paklausėm (ir ne kartą) čigonų, jie atsako, kad nenori narkotikų :) facebook.com/ilgius esame apturėję diskusiją, čia nesikartosiu, apie narkobiznį tabore - tikrai nepamiršau. cockney - tai išeitų mes taboro irgi nusipelnę, ir savo lievos valdžios ;) megejau - problema, kad nera kur juso siusti is salies, jie yra LT pilieciai. Del kontroles tu teisus, bet ar tai tikrai kontrole? ewal - apklausos rodo, kad daug žmonių linkę čigonus smerkti už tai, kad jie čigonai=vagiai=narkodyleriai. apibendrinimai toli gražu netikslūs. Glavarių yra ne vienas :) tikrieji glavariai manau nesiafišuoja. Be narkotikų “čigonynas” juk buvo iki kokio 9 deš. vudurio, tai susirastų, ką veikti ;)

 10.   csg rašė:

  Kviečiu jus užsukti i http://www.csg.ten.lt Ten rasi anekdotu, linksmu vaizdeliu,Filmu naujienas,kino kritikas,paveiksliuku ir daug daug visko…UŽSIREGISTRUOK IR KOMENTUOK VISKA!! Sekmes susitiksim tenai. ;)

 11.   ewal rašė:

  pas mus darbe dirba vienas čigonų tautybės žmogus. yra labai geras darbuotojas (traktoristas, bet kada reikia, padaro ir daug kitų darbų). ir yra labai gerbiamas ir bendradarbių, ir viršininkų. žinoma, yra tas negatyvus atspalvis lietuvių sakyme “čigonas”. bet tam iš mano darbo tas negatyvumas visiškai nelimpa, sakau, žmogus yra didelėje pagarboje - už profesionalumą, sąžiningumą ir padorumą. todėl aš vistik manyčiau, kad nemėgstami yra už konkrečius darbelius, o ne už priklausymą tautybei, tautinei grupei. kada ateina čigonka ir mėgina kažką nušvilpti, tai visiškai neguodžia pasakymas, kad, žinai, jie tokie yra, ką jau padarysi. nė velnio. man nepatinka būtent tas mėginimas nušvilpti. o kitokiais jie GALI būti, yra pavyzdžių.

 12.   ilgius rašė:

  jo, ir aš pažįstu dirbančių, malonių čigonų. Todėl tikiu, kad galima padėti, galima taboro problemą išspręsti.

 13.   Laura rašė:

  Norint pasiskaityti A.Kulakausko atsaką “Atgimime” nebūtina susimokėti, tik perskaitysite vėliau. Ketvirtadieniais, t.y. dieną prieš išeinant kitam numeriui galima perskaityti praėjusios savaitės straipsnius. Tik prieš tai reikia svetainėje užsiregistruoti. O vėliau bet kada senesnius straipsnius galima rasti archyve.

 14.   ilgius rašė:

  ačiū, pabandysiu

 15.   Mindaugas rašė:

  laba diena
  ar butu galima si teksta publikuoti puslapyje http://www.gzi.lt?

  Pagarbiai,
  Mindaugas Nastaravičius

 16.   ilgius rašė:

  Žinoma, be problemų ;)

 17.   “88″ my ass! rašė:

  [...] baltos dienos tarp vaikų liūdnos šlovės Čekutis puikavosi apsirėdęs juodais marškinėliais su baltu užrašu [...]

 18.   anarchija šūdas rašė:

  Autorius - eilinis “žolytės” vartotojas. Taika, meilė, harmonija… Dar bybį tau šiknon, tai išvis užkaifuosi!

 19.   ilgius rašė:

  gydykis galvą, žmogau, kol nevėlu

Rašyk komentarą