BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Kaip ir daugelis Lietuvoje, Vėlinėms keliavome pas gimines ir lankėme kapus. O ten - pokalbiai apie moliūgus ir keistą sumanymą valgyti už 5 litus per dieną.

Prakalbus apie tai, ką ir kaip šiomis dienomis valgau, neišvengiamai paliestas ir klausimas „kodėl?” Ir vėl tas šimtus kartų girdėtas „argumentas” - kam reikia gailėti ir remti žmonių, kurie nieko nedirba ir verčiasi iš pašalpų.

Čia tuoj pat prisimenamas tikras atvejis, kuomet ieškant pagalbinio nekvalifikuoto darbininko sunkiai tokį rasi - iš darbo biržos atsiųstas paprašė pažymos, kad dirbti jis negali; kitas girtas, o iš trečio naudos kaip iš ožio pieno - eik iš paskos ir taisyk.

Klausiu - na ir kiek tokių lebedų, jūsų manymu, tarp skurstančių ir reikalingų paramos, yra? „Maisto banko” duomenys rodo, kad tarp maisto labdaros gavėjų socialinės rizikos šeimų ir asmenų - mažiau nei dešimtadalis. Didžioji dauguma norėtų dirbti ir užsidirbti, bet negali - dėl sveikatos, amžiaus, būtinybės prižiūrėti vaikus.

Regionuose daug didesnė bedarbystė, nei didmiesčiuose - padoresnio darbo sunku rasti. O sutikus dirbti už minimalią algą reikia pridėti ir išlaidas kelionei, brangesniam maistui, o kur dar laikas, kurį buvo galima skirti tvarkantis apie ūkį, ruošiant atsargas žiemai ir pan? Viską sudėjus ant vienos svarstyklių lėkštės, ant kitos padėjus socialines išmokas liekant namuose - skirtumas kažin ar motyvuoja.

Galiausiai šeiminykščiai pripažįsta, kad ir kaime „pašalpinių” lodorių kas dešimtas. Tokie, kaip liūdnai pagarsėjęs Zebkinas, turėtų būti laikomi veltėdžiais-profesionalais. Savivaldybių socialinių darbuotojų darbas ir yra atpažinti tokius galinčius dirbti (o greičiausiai ir dirbančius kur nors neoficialiai), ir reikalaujančius „priklausančių” pašalpų bei kompensacijų. Girdėjau Panevėžio socialinius darbuotojus pasakojant, kad savivaldybėms perėmus socialinių išmokų skyrimą, nenorintys nuo negalinčių jau ir atsijoti.

O tai ar taip su tais „tinginiais veltėdžiais” tvarkydavosi anais laikais? - klausiau vyresniųjų, važiuodamas pro buvusio kolūkio „Tarybų Lietuva” laukus. Auklėdavome darbo kolektyvuose, atsakė. Keikdavome brokdarius dvejetukininkus, girtuoklius pravaikštininkus, bet turėjome pakęsti, iš darbo nevydavome. Vadovautasi karine sistema - „nemoki - išmokysim, nenori - priversim” - tik kažin ar efektyviai. Bet dabar kiti laikai.

Taip sutartinai ir priėjome išvados, kad didžioji dalis nepasiturinčių skurdo ir varganos mitybos visgi savo noru nepasirenka. Daugelis jų ir nori, gal ir mokėtų - bet negali. Senatvė, ligos, vaikai, vietos ekonomikos nuosmukis, prarasti socialiniai įgūdžiai - priežastys įvairios. O negalintiems verta ir būtina padėti.

Provincijos privalumai ir trūkumai

Apsilankius mažiau žinomose periferijos parduotuvėse jausmo, kad čia pramisti lengviau, neatsirado. „Alytaus duonos” firminėje parduotuvėje pagulėjusios duonelės kaina su nuolaida vis dar didesnė, nei pigiausių gaminių sostinės prekybos centruose. Tiesa, tenykščiai kepėjai duoną kepa iš natūralių medžiagų, naudoja daug rankų darbo, taigi ir savikaina nėra mažiausia.

Užėjęs į vieną iš Telšiuose veikiančių krautuvėlių „Čia”, dėl jos sąsajų su „Žemaitijos pienu” tikėjausi rasti pigesnės varškės ar kefyro. Deja, kainos ir su nuolaida teprilygsta pigiausiems prekybos milžinų nuosavų prekės ženklų linijos ekvivalentams. Nebent už tą pačią kainą gaučiau geresnę kokybę. Pasikuitęs nukainotų prekių skyrelyje likau nemaloniai nustebęs - daugelis siūlomų pieniškų gėrybių su nuolaida buvo pasibaigusio galiojimo. Matyt, yra kas perka ir tai…

Tačiau nustebino dešrelės. Pirmos rūšies dešrelių pakuotę siūloma pirkti vieną, o kitą gauti nemokamai - priedo taikoma 30% nuolaida. Aštuonios dešrelės už 4,99 Lt - neblogai. Į pirkinių krepšelį pakliuvo ir šiaip jau nebrangūs bananai su 40% nuolaida - sako, tie su dėmelėmis vertingesni už žalsvai geltonus :)

Savaitės rezultatai

Ką galiu pasakyti įpusėjęs antrąją eksperimento „valgyti už 5 litus per dieną”? Nelengva, bet įmanoma. Gaminant valgį „į priekį”, nuodugniai planuojant, nepasiduodant pagundoms paišlaidauti - gyventi galima. Nors ir jaučiuosi pasilpęs (tiek fiziškai (numečiau virš 5 kg svorio), tiek imuniteto prasme (prikibo peršalimo kvaraba)), emociškai įsitempęs - gyvenu su mintimis, kad taip gyventi tenka kas penktam. Dabar aišku, iš kur tiek piktų komentarų internete ir burnojančių ant visų ir dėl visko - šitaip valgant optimizmas ir linksmumas garuoja greitai.

Vartant valgymo dienoraštį, sunku ir berasti ką nors įdomesnio - valgis neįmantus ir monotoniškas.
Trečiadienis atsiėjo 4,77 Lt. Pusryčiams avižų košė ir balinta kava, pietums - daržovių sriuba su duona ir apdainuotais kalakutienos maltinukais. Užkandžiams pora obuolių, arbata ir stiklinė pasukų (turguje litrą šio produkto radau už 1,20 Lt). Grįžęs po krepšinio treniruotės alkanas nebuvau - pasitenkinau likusia puse pakelio varškės su duona ir arbata su pora nuo šeimynos stalo nukneckintų marmeladinių saldainiukų.

Ketvirtadienį per plauką viršijau normą - suvalgyta už 5,01 Lt. Koją pakišo pusryčiams pievagrybiais ir svogūnu gardinta grikių košė. Nors draugai prirodė, kur gauti pigiausių grikių, keli pievagrybiai išpūtė išlaidas. Vienas liūdnų atradimų yra tai, kad kitiems juokingai pigūs dalykai - pievagrybiai, varškė, bananai, silkė - bus sunkiai įkandama bloznai piniginei.

Tiesa, tądien be įprastų sriubos, obuolių ir bulvių su raugintais kopūstais pasimėgavau langeliu juodo šokolado, o vakare su šeima gaminome pagal Beatos Nicholson receptą. Patiekalas žinoma nesudėtingas, tačiau Pilno grūdo ežiukai pasirodė ir skanūs, ir neskriaudžiantys kišenės (porcija atsiėjo 42 centus).

Penktadienis, halloweenas - kaip čia be moliūgų. Ryte gaminau sorų košę su moliūgais, kava ir obuoliai vėliau. Per pietus pasitenkinau makaronų tirštasriube su vištiena (tiesa, man teko tik sultinys - mėsą suvartojo šeimyna). Vakare - nuo vakar likę grikiai. Kelionėje pasitenkinau rieke duonos ir arbata, tad dieną baigiau išleidęs rekordiškai mažai - vos 3,09 litus. Tai įmanoma tik gaminant didesnį kiekį ir jį paskirstant kitoms dienoms.

Šeštadienis - vėl soros su moliūgais, vėl obuoliai, vėl makaronai ir kininio kopūsto salotos su virtomis bulvėmis. Vakare - daržovių sriuba ir duona su gabalėliu naminio sūrio. Dienos rezultatas - 4,64 Lt.

Sekmadienis - vėl svečiuose ir kelionėse. Ryte močiutės košė, pietums didelei kompanijai keptas bulvių plokštainis. Man teko pigesnė versija su varške, kiti ragavo kitoje skardoje vištiena gardinto kugelio. Po ginčų, ar pačių užaugintas bulves ir kitas daržovės iš viso dera traukti į apskaitą, nustatėme sutartinę porcijos kainą - 1 Lt. Vakare - lauktuvėms įdėti kopūstų maltinukai ir gabalėlis plokštainio, plius užkandžiams sukrimsti obuoliai ir akcijinis bananas. Viso - 4,82 Lt.

Ilga litanija gavosi - kitą savaitę stengsiuosi rašyti dažniau ir trumpiau. Ačiū, kad sekate ir palaikote!

PS - 5 litų auka nepasiturinčių maitinimui - tel. 1343 :)

#5Ltdienai

Patiko (0)

Rodyk draugamsKomentarai (2) apie "Nemoka, nenori. Negali?"

  1.   Irma rašė:

    Taigi kolega :) jūs padarėte klaidą. Pirma- nereikia maitintis vat tą dieną 5lt … jums reikėjo pirkti prekes visam mėnesiui- ir čia jau ne 10 dienų- o mėnesis- taigi mėnesiui jūs galite išleisti 150lt.(žmogui) Nepamirškite, kad jums reikia pirkti VISKĄ, tai yra ir : aliejus, grietinė, sviestas, pienas, kubeliai sultinio. Šiaip prasimaitinti galima ir taip - bet DEŠRELĖS???? Nebent akcijines… kai maitiniesi su šeima tai kreipi dėmesį kad ir konservantų nebūtų o tai kelia kainą DAUG. O šiaip- jūs pamiršote daugelį dalykų, pvz PLAUČIAI- kiaulienos plaučiai gal r neišvaizdūs bet jų kaina kilogramo apie 2,5-3,5 lito, gerai išplovus (nepamiršti sukarpyti ir vėl išplauti) jhuos galima iškepti (juoduliukai pasidaro) nebijokit jei paputos- tai normalu- su karštomis bulvėmis super skanu (vyras mėgsta, ir sūnus ragauna) tik dantis gerus reikia turėti. Toliau iš pigių patiekalų, pietums grikių košė su spirgučiais (vaikai valgo be spirgučių) galima pakepti ir svogūną jei mėgstate, toliau ŠALTIENA. super pigu ir skanu- ir jos nereikia virti iš brangių kojų ir dar brangesnių ausų… nusiperki kaulų (kai kuriuose prekybos centruose jie kilogramas po 2,99- neapsimoka, reikia ieškoti kur po 1,99- nu nebent turgelyje dar po 2,50 ten mėsos daug apsimoka) įmeskite dar kiaulių odelių- ir vuslia greitpuodyje valandą gerą pavirus šaltiena tikrai sustings. Dar iš pigių patiekalų- nusipirkite vištienos ketvirtį (kilas 6lt grubiai- ne prekybos centruose o atvežtinėse iš lenkų, arba cestoje, arba vietinėse parduotuvėlėse paukštynų) taigi kilogramas ketvičių , 2 kilai bulvių, 4 svogūnai, miltai… išvirkite ketvičius pasidarysite ydarą vieną dieną žemaičių blynams kitą dieną blynams miltiniams… plius turite pilną puodą gero sultinio- vieną dieną galite gerti paprasčausiai sultinį su batonu,(kitas šaldytuve padėtas) o kitą dieną pasidaryti riubą … trumpiau maitints galima. Mes skiriame daugiau lėšų maistui- nes vis tik vaikai auga- jie ir sūrelių nori, perku ir liežuvius kiaulių (geležies šaltinis) ir persimonų… Iš viso daržoves pirkti prekybos centruose gali sau leisti tik labai turtingi žmonės. pvz kioskelyje bananai- jų PILNA kaina 3,60, jei dėmėti 1,90, jei jau prastoki visai (tiktų tik pyragams) 1lt. obuoliai 1,50, bulvės kioskelyje didelės 0,79cnt pomidorai dar nesibaigė pigiaus 1,99, ir t.t.t.t.t.t.t o makaronais maitintis irgi ne išeitis vaikai “užsilenks” nuo ligų.
    Toliau DUONA- duona patariu pirkti vakare 8val- prekybos centrai (didesni) kurie patys kepa “meta” nuolaidą visai keptai tame centre produkcijai -30 proc. kai kurie prekybos centrai meta vsa šviežiai mėsai -30 vakare. Dar žiūrėkite iš galiojimo išeinančias prekes vaakrais galite rasti kitą deną išeinančias iš galiojimo prekes kaikurie rytas sudeda tą dieną išeinančias iš galiojimo. o jums jokio g skirtumo- pvz varškės pokelį galite įsigyti taip už 80cnt o iš jo ryte sumaišyti į miltinius blynus ar virtinukus. O dar labai pigus patiekalas ežiukai (šškos) į jį įeina miltai kiaušinis (galima ir be kiaušinio) šiek tiek druskos ir vandens- išminkote kad neliptų prie rankų supjaustote į puodą ir skanu- jei dar spirgučiai su svogūnu ir grietinė….O skryliai- ta pati tešla tik iškočiota plonai - supjaustyta kvadratais ir tokios plokštelės verdamos… su grietine ir sviestuku pasaka.
    Trumpiau- išvados- galima skaniai maitintis jei maitinatės su šeimyna, tačiau labai daug darbo yra pigiai maitintis. ta pati šaltiena- darbo pusei dienos…bet rezultatas to vertas- vakarienę turėsite visai savaitei. Arba į darbą pasiimti.

  2.   daraupats rašė:

    Labai teisingai papasakota, reiks vakarais užsukt į centrus.

Rašyk komentarą