BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Prieš 2 metus bandžiau valgyti turėdamas labai ribotą dienos limitą išlaidoms maistui. Atėjo metas pakartoti ;)

Per tą laiką vieni maisto produktai pabrango*; kiti kiek ir atpigo (pvz. grikiai ar kiaušiniai). Didėjo minimalus atlyginimas, pensijos, vidutinė alga, augo santykinio skurdo riba. Vienas dalykas nesikeitė - už šios ribos lieka penktadalis Lietuvos.

Girdėjau ekspertus sakant, kad daugumai skurstančių tenka pramisti kasdien kišenėje maistui turint vos 5 litus. Todėl pabandysiu suktis su tokia dienos norma.

Truputis skaičių magijos. Kaip sykis lieka penkios savaitės iki LNK ir „Maisto banko” labdaringo telemaratono „Pasidalink”, kurio metu kviesime žmones trumpuoju numeriu 1343 paaukoti po 5 litus nepasiturintiems. Todėl visą šį laiką stengsiuosi patirti ir papasakoti tai, ką kiti ne savo valia yra priversti patirti - neprivalgymą ir nuolatinę kovą už skalsesnį kąsnį - ir pakviesti kuo daugiau žmonių šią situaciją keisti.

Penkios priežastys tai daryti:

1. Būtina dar ir dar kartą atkreipti visuomenės dėmesį, kad kas penktam mūsų šalyje realiai sunku pilnavertiškai pramisti. Tokiu “liesu” režimu priverstos gyventi ne kažkokios asocialios - priešingai, normalios - šeimos, kuriose suaugę dirba, auga vaikai. Tiesiog mažo spajamos ir didesnės išlaidos gali lengvai kiekvieną įstumti į tokią nepavydėtiną situaciją.

2. Atskleisti, kad turint nedaug lėšų galima išgyventi, tačiau tai visgi nėra paprasta. Taip - įmanoma, taip - iš bado nemirsim. Bet turime suprasti, kad racionas išties ribotas, ir pagalba maistu šiems žmonėms yra išties reikalinga ir trokštama.

3. Aptarti ne tik fiziologinius skurdžios mitybos aspektus, bet ir jos poveikį savijautai, profesinei ir socialinei veiklai bei sveikatai. Asmeniškai man svarbu suprasti. Tuomet bus lengviau ne teisti, o atjausti - ir tokiems žmonėms padėti.

4. Atrasti naudingus patarimus, kaip lengviau įveikti kliūtis ir pilnavertiškiau maitintis esant riboto biudžeto sąlygomis. Žiū, gal kažkam bus iš vieno kito recepto ir praktinės naudos. Klausime patarimų praktikų ir profesionalų.

5. Galiausiai, noriu paskatinti žmones solidarizuotis ir padėti kenčiantiems nepriteklių - dalintis ir aukoti. Ypač tuos iš mūsų, kuriems labiaus sekasi, kurie daugiau sau gali leisti. Sutaupykime „ant maisto”, ir atiduokime ką sutaupę „Maisto bankui”. Amerikonai labdarai kasmet aukoja apie 5 proc. metinių pajamų - o kuo blogesni mes?

Tad tebūnie tai iššūkis, kurio taisyklės tokios -

1. Pramisti bent dieną - o geriausiai penkias - dienai maistui išleidžiant ne daugiau nei 5 litus.

2. Tai darant savo potyriais ir pasiekimais dalintis su draugais Facebook tinkle - rašykite, fotografuokite, filmuokite. Nepamiškite uždėti haštago #5Ltdienai.

3. Perduokite šį iššūkį bent 5 savo draugaus - o dar geriau penkiolikai ar penkiasdešimt penkiems :) - apsisprendimui palikdami 5 dienas.

4. Negalintys ar nenorintys įveikti šio išbandymo prašomi paaukoti pinigų nepasiturinčių maitinimui - pvz. 5% mėnesio pajamų (nuo lapkričio 1 d. bus lėšas pervesti bus galima portale aukok.lt). Savaime suoprantama - nusprendę valgyti už 5 Lt/d. sutaupytas lėšas aukojame „Maisto bankui”.

5. Visus priėmusius iššūkį „Maisto bankas” apdovanos bent simboliškai ;) Tad nepasididžiuokite mums pranešti.

Kas dar? Į maisto gaminimą deja neskaičiuosiu vandens, elektros ir dujų - nors suprantu, kad be to neapsieisiu. Lygiau neįtraukčiau ir pajamų už priduotą tarą, jeigu tokios būtų J Labai tiksliai neskaičiuosiu patiekalui nereikšmingų ingredientų - žiupsnio druskos, pipiro ar lauro lapo. O štai ką norėtųsi paskaičiuoti ir įvertinti - tai papildomas apsirūpinimui maistu ir valgo gamubai patiriamos laiko sąnaudos. Juk laikas irgi pinigai. Kaip seksis tą daryti - matysime.

Aš pats planuoju išsamesnius įspūdžius registruoti savo bloge ilgius.blogas.lt, o kasdien dalinsiuosi bent trumpomis žinutėmis.

Tad - pradedame! Maloniai kviečiu prisijungti visus neabejingus!

Pirmosios dienos bandymų valgyti už 5 litus per dieną patirtys - jau netrukus!

Patiko (0)

Rodyk draugamsKomentarai (5) apie "Pabandykim valgyti už 5 Lt per dieną!"

 1.   Kukutis rašė:

  Įdomi mintis :) Tik nesugalvok atsidėti atskirai po penkis lietus kiekvienai dienai ir su jais pirkti maistą. Geriau valgyk taip, kad penki gautųsi vidurkis.

 2.   Justinas rašė:

  Prieš pradedat eksperimentą šaldytuvas taps tuščias? :)

 3.   ilgius rašė:

  Šaldytuvas nebus tuščias - gyvenu su šeima :) Bet žmogus esu sąžiningas ir valingas, “svetimo” maisto nesigviešiu :)

 4.   lyjalietus rašė:

  Kažkaip ekspermentatorius bando labai “sveikuoliškai” maitintis. ;) Racionas turi būti: bulvės, kruopos, lašiniai, miltai. Jei lašiniai per bragu, tai kiaulės taukai, ant kurių kepamos bulvės, troškinami rauginti kopūstai, kepami svogūnai. Kaina nedidelė, kalorijų daug. Daržovės: kopūstai (tinka ir rauginti), morkos, svogūnai. Varškę tegul pamiršta. Baltymai nėra būtini išgyvenimui, be to jie nekoloringi. Mano mama pokario badmečiu valgydavo močiutės gamintą miltų košę su spirgais. Bet manų košė taip pat gerai. Ji labai kaloringa ir nebrangi. Arbata gali būti ir žemuogių ar serbentų lapų, čiobrelių, Žiemą pamiškėje galima prisilaužyti aviečių stiebų. Kava iš morkų, galima darytis pačiam. Užsibaliti šaukštelio sutirštinto pieno su cukrum. Jo skardinės užteks ilgam. Pardėje yra kaulų rinkinių šunims. Galima virti sriubą, kaulus perskelti, viduje yra čiulpų. Vietoje riešutų galima valgyti lukštentas saulėgražas, pasiskaninant džiovintomis spanguolėmis ar keliom razinom.
  Sėkmės :)

 5.   Svečiuose Vaidotas iš „Maisto banko" - kaip jam sekasi valgyti už 5 Lt per dieną? - Beatos virtuvė rašė:

  [...] išskirtinio stoto ir veiklumo žmogus, tad kai pamačau jo feisbuke, kad jis sau išsikėlė užduotį pramisti už 5 litus per dieną (būtent tiek pinigų dienos maistui dažniausiai turi sunkiau besiverčantys žmonės), iš karto [...]

Rašyk komentarą