BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Atėjo metas papasakoti pirmųjų dienų įspūdžius, kaip sekėsi valgyti už 5 litus dienai.

Prologas

Ketvirtadienio vakare ruošdamasis 5 savaičių išbandymui atlikau kontrolinį būtiniausių maisto produktų pirkimą. Šįkart pirkau būsimų patiekalų ingredientus taip, kad būtų lengviau vykdyti kalkuliacijas - vieną vidutinę morką, vieną agurkėlį, pomidorą, keturias bulves, bananą. Tų produktų, kurių nereikėjo artimiausioms dienoms, kainas paveikslavau - taupysiu laiką apsipirkdamas.

Į akis krenta keletas pokyčių - parduotuvėje pabrangę pieno produktai (varškė, baltas sūris - net pigiausių prekių kategorijoje), taip pat kai kurios daržovės (pomidorai, agurkai). Jei ne nuolaidos, atrodo šiek tiek daugiau tektų išleisti kruopoms (išskyrus grikius), makaronams, miltams. Iš pirmo karto nepavyko rasti ir super-\pigių dešrelių, kurios praeitą sykį gan dažnai svečiavosi mano lėkštėje. Tačiau užtikau hyper-nuolaidą kalakutienos (o gal reikėtų sakyti kalakutienos produkcijos) maltinukų.

Kiek pigesni pasirodė kiaušiniai, aliejus. Kai kuriems produktams - pvz. kavai ar arbatai - taikomos 25 ar 30 procentų nuolaidos irgi leidžia įsigyti šių atrodo ne pirmos būtinybės prekių. Maloniai nustebau radęs ir pigesnės duonos - kepalas vos už 1,19 Lt - plius kepta tradiciniu būdu, be cukraus ir kitokių sveikatos nepridedančių priedų.
Na, apie kainas ir nuolaidas pakalbėti turėsime dar progų ne vieną, tad apžvelkime pirmųjų dienų meniu/

Pirma diena - ir pirmas fiasko

Nors tokį eksperimentą vykdau ne pirmą sykį, kaskart lipu ant to paties grėblio - spontaniškai kombinuodamas produktus, viršijau leistiną. Todėl - planavimas, planavimas ir dar kartą planavimas!

Rytą pradėjau gerdamas citrinos vandenį - turguje ar parduotuvėje su nuolaida nusipirktus šio vaisiaus, patirsite maždaug 11 centų sąnaudas. O naudos, sako, keliskart daugiau.

Jau senokai pusryčiams valgau košes - tad čia nieko neįprasta. Košes gaminant paprastai naudoju ne dribsnius, iš vakaro termose išbrinkinęs karštu vandeniu užpiltas kruopas. Taip sveikiau ir atrodo mažesnė produkto išeiga - ir laiko sugaištu ne ką daugiau. Tad avižų kruopų košė su žiupsneliu cinamono (sveika ir skanu), ir tradicinė kava su šlakeliu pieno (apie kavą ir arbatą atskirai dar bus kalba). Tokie pusryčiai atsiėjo 71 centą - neblogai, ar ne?

Dietologai pataria valgyti tris kartus dienoje, šių valgymų tarpe suvalgant su užkandžius. Priešpiečiams turėtų būti vaisiai, pavakariams - baltymai (geriausia riešutai ar sėklos). Tad sukrimtau nusipirktus du obuolius, už kuriuos parduotuvėje paklojau 59 centus.

Pietums turėjau valgyti kažką, ką buvau nusipirkęs ir kas gali greičiau sugesti. Tad rinkausi silkę. Nors galima pigiau pirkti visą silkę su galva, taupydamas laiką žuvies pirkau kiek brangesnę file. Atsipjovęs pusę gabalo, valgiau silkę su bulvėmis „munduruose” ir užsigėriau stikline kefyro.

Čia, man regis, padariau pirmąją klaidą - neįvertinau, kad baltymai kainuoja brangiau. Todėl neišvengiamai teks jų kiekį mažinti - turėtų būti arba silkė, arba kefyras. Nes dabar pietums sunaudojau 1,76 Lt.

Pavakariai buvo visiška katastrofa. Supratau, kad esu jiems nepasiruošęs - darbe stalčiuje visad turiu truputį riešutų, tačiau daugumos jų nebegalėsiu sau leisti.

Alkis smarkiai spaudė smegenis - jaučiau silpnumą, mieguistumą, seilėtekį, šalo galūnės - žodžiu aiškūs hipoglikemijos požymiai, sakantys, kad kūnas suvartojęs glikogeno atsargas kepenyse. Tad moviau gelbėtis į artimiausią „maksimytę” - ten stvėriau pakelį pigiausios varškės ir, galvodamas kaip čia ją praturtinti, pamatęs su nuolaida aguonų, čiupau ir jas.

Varškė su aguonomis atrodė tinkama. Tačiau realybėje apibarsčius grūdeliais pusę pakelio varškės, aguonos nelipo, o skoniui ši atrodytų „santuoka” nedavė nieko. Kitąsyk galvočiau apie žiupsnį mirkytų razinų. Kaip ten bebūtų, viską užkandęs duona ir iš seno įpročio užgėręs balinta kava, išsileidau 1,30 Lt. Atrodo kaip ir nedaug, tačiau vakarienei liko „ne kažkas”.

Tad grįžtu prie pirmosios klaidos - jei bandysi spontaniškai gaminti ir valgyti, vėliau neišvengiamai teks badauti.
Vakare viriau sriubą - tai ankstesnių bandymų metu patikrintas reikalas. Svogūnas, morka, gabalas kopūsto, bulvė, skarinė konservuotų pomidorų, prieskoniai - ir neįmantraus viralo man ir šeimynai užteks dviems, o dar net trims pavalgymams.

Vėl gi - taupumo sumetimais reikėjo atsisakyti brangesnių ingredientų, pvz. konservuotų pomidorų.

Bet čia - ne pabaiga. Pakandęs sriubos su duona nėjau lovon ilsėtis - buvo darbo. Ir štai po poros valandų pilvas ėmė groti tokius maršus, kad atrodė nei apie darbą anei lovą negalėjo būt nė kalbos.

Supratau, kad neištversiu ko užkandęs stipriau. Vėlyviems naktipiečiams atsipjoviau galelį balto sūrio - turėjau nusipirkęs pigiausio rasto. Išsyk pasijutau palaimingai. Vienok 80 gramų šio 13% riebumo pieno produkto vertė - visas litas.

Sėdęs suskaičiuoti pirmos dienos išlaidas supratau esąs priverstas kapituliuoti - maistui išleista 6,16 Lt :( Jei taip bus ir toliau, neliks nieko kito, kaip daryti iškrovos dieną. Nekokia perspektyva. Pasidariau išvadas ir į termosą užsiplikiau perlinių kruopų - patikrinta mažo biudžeto mitybos atrama ir paguoda.

PS - posėdžiaujant svečiuose buvau pavaišintas puodeliu žalios arbatos.

Antroji diena - ir pirmoji sėkmė

Antroji diena išpuolė savaitgalį, kuomet yra daugiau laiko susiplanuoti. Rytą pasišildžiau iš vakar likusią avižų košę, vietoj kavos rinkausi pigesnę balintą arbatą. Priešpiečiams obuoliai - saugi pradžia.

O pietums štai sugudravau :) Prisiminiau tuos paslaptingus kalakutienos maltinukus - penkių maltinukų pakuotė ne tik kainavo 3,19, bet ir parduotuvėje nemokamai pridėjo antrą! Laimės valanda, nors ir ne visai sąžininga - ne akcijos metu tokia (šiokia tokia) mėsele pasilepinti jau nepavyktų.

Taigi - porcija vakarykščios sriubos ir 2 nedidukai sumuštiniai su maltinukais bei kukiom daržovėm - puse pomidoro ir puse trumpavaisio agurko. Šį negudrūs pietūs atėmė kone pusę dienos biudžeto - 2,38 Lt. Pavakariams susitaisiau dar vieną sumuštinuką su arbata - šįsyk be daržovių - dar 42 centai.

Na, o vakarienei susitaisiau perlinių kruopų košę, pagardintą pakeptais pievagrybiais su svogūnu. Tiesa, įbėriau žiupsnį ir iš pernai pataupytų maltų prisirinktų baravykų - grybiškumui pastiprinti. Vienos porcijos sąnaudos - 67 centai.
Vėl ilgiau vakarojant ėmus tįsti seilei su džiaugsmu supratau, kad turiu rezervą puodeliui arbatos su rieke duonos. Išdidžiai atstūmęs (o lengva nebuvo!) mylimosios siūlomas „vaišes” - gabalėlį naminio pyrago - konstatavau dieną pravalgęs už 4 litus 96 centus. Valio!

Na, kas norėtų irgi šitaip pabandyti? :)

#5Ltdienai

Patiko (0)

Rodyk draugamsKomentarai (6) apie "Pirmieji valgiai, (ne)tilpę į 5 litus dienai"

 1.   Aurelija Ok. rašė:

  Patarimas - pigios “šlapiankės” ir dešrelių reikia eiti pirkti į Cestą. nežinau, iš ko jos ten padarytos, bet yra labai pigių. Aš asmeniškai jų nevalgau, bet žinau jas valgančius ir giriančius :-)

 2.   Me rašė:

  Žiūriu į autoriaus vaišes už 4 lt. ir seilės kaupiasi :)

 3.   Rasa rašė:

  Patarimas - pigios nei brangios šlapenkės iš vis nereikėtu pirkti. Juk ten nėra maistinių medžiagų!!!! Nesuvokiu kodėl jas gamina, juk niekas turėtu net nežiūrėti į tą pusę!!!
  Planuojant maistą ir perkant kelioms dienoms nusipirkit šviežios kiaulienos mentės, paprašykit, kad sumaltu. Tik ne iš maximos, ten šviežios mėsos nebūna. Taigi, kokie 700 gr. šviežios maltos mentės, (beveik 10 Lt) + 400 gr. pievagrybių (beveik 3 Lt) gaunasi beveik kilogramas mėsos ir tai 10 kotletų. Taigi vieno kaina apie 1,3Lt. Kasdien galima valgyti gera, šviežią mėsą su bulvėmis ar be ju… bet maistas bus ne butaforinis, o sotus ir geras. O maximose yra skyriai su besibaigiančiu galiojimu, taigi ten galima nusipirkti nuostabaus parmigiano ar kokio kito puikaus sūrio už dar puikesnę kainą, ir taip pasidaryti gurmanišką šventę gomuriui :) nevalgykit šlamšto…

 4.   Sigita rašė:

  Į faršą kotletams labai gerai įmaišyti nuo vakar dienos likusias kruopas. Nesvarbu kokias. Išeiga kotletų didesnė, skonis įdomesnis ir tikrai toks pats geras kaip ir kotletų vien tik iš mėsos.

  Ačiū už dalijimąsi patirtimi. Aš užsimaniau perlinių kruopų košės :)

 5.   Daiva D. rašė:

  Sveiki,
  Patarčiau atsisakyti pomidorų ir agurkų. Jie šiuo metu pernelyg brangūs. Daug sočiau jausitės, jei valgysite tarkuotų kopūstų salotas su šlakeliu aliejaus (arba raugintus kopūstus), arba “korėjietiškas” morkas.
  Visada bus pigiau perkant ir gaminant valgį didesniais kiekiais.
  Norėčiau ir aš pabandyti taip maitintis, tik šeimyna nieku gyvu nesutiks, o atskirai ruošti maistą - nei šis, nei tas. Įdomi mintis apie kruopų binkinimą termose. Išbandysiu.

 6.   Niki rašė:

  Rasa, o kituose prekybos centruose (ne maximoje) yra šviežia mėsa? Man asmeniškai gražiausiai ji atrodo iki, bet gal čia toks estetinis įspūdis tik..

Rašyk komentarą