BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Artėjančios socialinių darbuotojų dienos proga valdžios vyrai kaip tyčia savo pasisakymais išprovokavo diskusijas - ar pensijų ir kitų išmokų karpymas sumažins socialinę atskirtį. Premjeras veikiausiai tenorėjo pasakyti, kad pensijų mažinimą amortizuos mažesnės šildymo ir elektros kainos. Bet nevykęs mažėjančių išmokų ir mažėjančios socialinės atskirties sugretinimas įpylė alyvos į diksusijas apie Permainų koalicijos pastangas kovoti su krize ir skurdu. Tik ir girdi - premjere, o juk sakėte, kad ko jau ko, o pensijų tai nemažinsite (iš TVF skolintis nereikės, PVM nedidės), - tai kaip čia išeina? Už Kubilių mūru stojasi naujasis ministras - pergyvenome sausio įvykius ir blokadą, ir sunkmetį pergyvenkime solidariai etc.

O mokslininkai muša pavojaus varpais - dėl ekonomikos krizės Lietuvoje gerokai išaugs prie skurdo ribos atsidūrusių žmonių ir per kitus metus jų skaičius gali pasiekti 440 tūkstančių, nors dar pernai jis siekė apie 160 tūkst. Prof. R.Lazutkos manymu, atgal į 2008-ųjų lygį sugrįšime po 6-7 metų, jei ne dar vėliau.

Tuo tarpu mūsų valdžia krizę valdo žirklėmis. Ekspertų perspėjimai, kad didinant mokesčius biudžeto pajamos nedidės, dabartinei valdžiai regis kelia žiovulį. Užtat rimtu veidu dėstamas skurdo mažinimo planas: atėmus iš didesnes pajamas turinčių, sumažėja ir skirtumas tarp jų ir mažiau gaunančių - vadinasi, sumažėja santykinis skurdas ir atitinkamai socialinė atskirtis. Oi nelengva užmiršti įprotį lygiuoti pagal apatinę ribą… Na, guodžia bent tai, kad Socialinės apsaugos ir darbo ministerija regis žada įsiklausyti į kritiką - lauksime rezultatų.

Tyrinėtojai apskaičiavo absoliutaus skurdo lygį - jei šiemet uždirbi mažiau nei 1092 Lt, jau esi skurdžius, t.y. negali patenkinti savo būtiniausių poreikių. Asmuo, kurio pajamos 2200 Lt per mėnesį, laikomas vidurinės klasės atstovu. Bet štai kur mūsų socialinės politikos paradoksas - greitai skude atsidurs kone pusė milijono piliečių, tuo tarpu socialines pašalpas mokamos tik 37 tūkstančiams varguolių.

Socialinė pašalpa mokama, kai neturi turto (jei turėjai trobelę Šnipiškėse, esi popierinis milijonierius), ir jei vienam šeimos nariui uždirbi ne daugiau nei valstybės remiamų pajamų dydį - 350 Lt. Taip žemai nuleidus kartelę, šimtai tūkstančių žmonių verčiasi, kaip išmano, gaudami 500 400 Lt žmogui per mėnesį ar dar mažiau. Tokie žmonės maistui niekaip neišleidžia daugiau nei 4 Lt per dieną.

Žinovai valdžiai pataria - ne pensijas mažinkit - didinkit užimtumą, nes sėdime ant socialinių neramumų parako statinės su laikrodiniu mechanizmu. Bet matyt praeis dar metai ar du, kol sugalvos ir pristatys realiai užimtumą galinčias padidinti priemones - ne europinių pinigų švaistymą darbo biržos klientų “perkvalifikavimui”, ne viešuosius darbus padirbėti mėnesį ar du ir marš atgal į bedarbių gretas… Vietoj to, kad atleistų pajamų mokesčius mokančius darbuotojus, valdžia turėtų pasiūlyti jiems dirbti trumpesnę darbo savaitę, leisti, net skatinti papildomai užsidirbti. Investuoti į viešųjų objektų statybas, remontus, tvarkymus, panaudojant bedarbių potencialią. Viešuosius darbus dirbantiems bedarbiams dalį algos mokėti maistu (pieno gaminių eksportas į Rusiją sustojęs, tonos tinkamo valgyti maisto užkasama po žeme), leisti nemokamai važiuoti visuomeniniu transportu, mokytis ar šviestis, atleisti nuo pajamų mokesčio įsidarbinus ar pan.

Bet ką čia bekalbėti - palinkėsiu valdžiai mažiau paistalų, daugiau protingų sprendimų. Kol dar nevėlu.

Patiko (0)

Rodyk draugamsKomentarai (6) apie "Mažesnės pensijos - mažesnis skurdas?"

 1.   Megejas rašė:

  Įdomi mintis dėl užimtumo didinimo, jei teisingai atlikus, spėju turėtų būti labai vienijanti visuomenę priemonė. Bet ar yra tuom suinteresuotų įtakingų jėgų? Ir ar turi tos jėgos pakankamai resursų kokybiškai įgyvendinti tą užimtumo didinimą?
  Būtų įdomu plačiau sužinoti apie realias užimtumo didinimo priemones, pavyzdžius ir pan.

 2.   ilgius rašė:

  va va. Kaltinti Dagio-Jankausko komandos nėra prasmės, nes sprendimus rengia ir įgyvendina valdininkija, pragyvenusi ne vieną valdžią. Kabinetine sėdint neturima motyvacijos realius pokyčius generuoti - valdininkui patink arutina, nepatinka pokyčiai; kuo mažiau juos kas nors judina, tuo geriau - tai ramiai pensijos sulauks. O politikai dažniausiai neturi komandos, kuri iš anksto pasiruošusi sprendimus ateitų ir per trumpą laiką įdiegtų, taip priversdama valdininkus dirbti į naujus tikslus. Konservatorių programa pasirodo buvo išplėstinis gerų norų sąvadas. Konkrečius sprendimsu tenka karštligiškai kurti ir paskubom pramušinėti, užsikimšti ausis (nuo dažniausiai konstruktyvios) kritikos. Dabar patys koalicijos ministrai atvirai kritikuoja vyriausybės sprendimus (R.Šimašius) - ir ką, - nieko. Teks susitaikyti, kad greitų sprendimų neturim, ir kantriai drauge dirbti, kad jei atsirastrų - arba toliau risimės į Kubiliaus išpranašautą Portugalijos variantą …

 3.   Darius rašė:

  http://www.autoGT.lt

 4.   Seo rašė:

  Gėris gerai

 5.   ALIBI FX rašė:

  Nebus juokiu pensiju. Tai kas yra ismokama dabar yra tik tam kad isigyti butiniausiu paslaugu.

 6.   Augustas rašė:

  Įdomu būtų sužinoti ar po 10 m. autoriaus nuomonė pasikeitė šiuo klausimu?

Rašyk komentarą