BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Baigėsi 4 savaičių išbandymas valgyti už 4 Lt per dieną. Savotiškas ramadanas - pusiau valgai, pusiau ne. Kaip ir šita iš sausros sunkmečio kilusi musulmonų pasninko šventė, savanoriškas išbandymas man priminė kuklumo, kantrybės ir atjautos dorybes.

Kaip ir dera, vargingos mitybos keturnedėlį švenčiau - su draugais prie ežero sekdami J.Oliverio nurodymais kepėmės mėsainius. Hm, prikimštas skrandis ne mažiau skausmingas, nei graudžias alkio dainas gargaliuojantis…

Apibendrinkime rezultatus. Svarbiausia išvada - gyventi valgant už 4 Lt per dieną įmanoma (nenumiriau, nesusirgau :) - moksleiviai, pensininkai, ligoninių pacientai valgo už 4-5 Lt - taigi įmanoma. Tačiau nelengva.

Pirma, maitintis įtelpant į biudžetą reikia daug papildomo laiko - tinkamo maisto paieškoms ir - dar daugiau - patiekalų gamybai. Ypač jei nori pasigaminti skaniau. Troškinti agurkai (porcijos kaina 1,28 Lt) buvo labai skanūs, bet virtuvėje sugaišta arti 3 valandų. Skaniausias šį mėnesį valgytas dalykas - troškinti inkstai. Gal tai ir nebuvo pigiausias variantas (šį receptą pasirinkau dėl šaldytuve turėtų produktų), bet tokio valgio nebūčiau galėjęs paruošti, jei nebūčiau pasiėmęs laisvadienio darbo paieškoms. Skaičiuojant tik produktų savikainą, patiekalo su bulvėmis porcijos kaina - 1,92 Lt, tačiau jei atsižvelgum, kad jam paruošti virtuvėje teko prasisukioti 5 valandas, patiekalo vertė padidėja 19-ka litų (skaičiuojant minimalaus atlyginimo įkainiais). Restorane už tiek pavalgytum. Vienu žodžiu, taip maitintis yra tarsi antras darbas. Kuris gali realiai trukdyti ieškotis darbo ar papildomai užsidirbti, jei dirbi už mažą algą.

Antra, sunkumas psichologinis. Jautiesi nelaimingas, suirzęs. Negali sau leisti, turi save varžyti. Jei ramadano metu doras musulmonas žino, kad susilaikymas tęsis mėnesį, ir tuo metu užsiima kontepliacija ir maldomis - tai tokį laikotarpį turbūt nesunku iškęsti. Bet jeigu tokia situacija ištinka per prievartą, žmogus patiri stresą, kuris netrunka pavirsti pykčiu. Kad ir ką sakytų viešpačiai Kubilius ar Jankauskas, tuščiu pilvu yra sunku ramiai klausytis - lengva pasiduoti nuotaikoms “вся власть сволочи“.

Trečia, sveikata. Vitaminai, maisto papildai juk irgi į tuos 4 Lt įeina. Prasta savijauta netrunka pasireikšti somatiniame lygmenyje. Pradžioje kūno svoris sparčiai krito, bet vėliau organizamas nenumaldomai siekė riebaus ir cukringo maisto. Daržovės įperkamos sezoniškai - šiaip gi pigus maistas yra riebus ir perdirbtas - o tai tiesus kelias į nutukimą ir kitas ligas

Įtariu, kad ilgainiui priverstinai susivaržęs gali imti gėlą ir apmaudą skandinti įperkame alkoholyje su visomis iš to išplaukiančiomis pasekmėmis.

Ketvirta, nukenčia socializacija. Valgai tik namie - net į svečius pasikviesti draugų nelabai gali sau leisti. Iškrenti iš savo įprastinio socialinio rato. Pamažu persiimi skurdo subkultūra - dėvi džinsus ir kedus, imi pirkti drabužius Humanoje, atsisakai automobilio, pramogų, vaikaisi nuolaidų ir nupigintų prekių. Gyventi oriai ir socialiai kokybiškai gali tikrai išradingi, stiprios valios žmonės. 

Taigi, skurdas yra kur kas daugiau, nei išlaidos maistui. Štai kodėl būtina mažėjant pajamoms ir gausėjant nuskurdusių ieškoti būtų kompensuoti prarastą gerbūvį suteikiant tiek pilnavertės mitybos galimybes, tiek teikiant socialines (ar savitarpio pagalbos) paslaugas. Nes socialinio kapitalo erozijos padarinius bus daug sunkiau ištaisyti, nei tik padidinti išmokas. 

Ką gi, eksperimento įžvalgomis pasidalinsiu su Laisvojo universiteto klausytojais ir Atgimimo skaitytojais. Ketinu tęsti taupų, kuklų ir kiek įmanomai sveiką gyvenimo būdą - bent jau tol, kol koks valiutos fondas ar premjeras nepaskelbs leidimo vėl atleisti diržus. 

Labai tikiuosi tęsti autentiškų patyrimų paieškas socialiniuose ekstremumuose. Planavau iki visų šventų pravažinėti dviračiu, bet kad jį nukniaukė ilgapirščiai-narkomanai :( Gal pasiryšiu pasistatyti palapinę Kirtimų tabore ir pragyventi ten savaitę. Ar ištyrinėti šiluminėse trasose įsikūrusių benamių kolonijos buitį. O gal pasiimsiu atostogų ir nuvyksiu kaip koks Rupeika pagyventi savaitėlę kitą kokiame Dievo primirštame Lietuvos užkampyje. Gal turite kokių idėjų? - parašykite ;)

Patiko (0)

Rodyk draugamsKomentarai (11) apie "“Ramadano” pabaiga"

 1.   deimante rašė:

  labai gerai pastebėta, kad “gyventi oriai ir socialiai kokybiškai gali tikrai išradingi, stiprios valios žmonės”. Sakyčiau, kad orumą išlaikyti gyvendami skurde gali tik labai sriprūs žmonės.

 2.   ilgius rašė:

  :) kiekvienas galim stiprumą tą savyje atrasti. Stebuklai slypi mažuose dalykuose.

 3.   Rita rašė:

  Norėčiau pamatyt Tabore gyvenimą palapinėj… Net stiprus žmogus sunkiai atlaikytų tokį ekperimentą. Bet jei jau kils tokia mintis, prašau informuoti, jei galima, asmeniškai “meilu”. Ačiū :) Sėkmės eksperimentuose, o patarimų kaip verstis puikiai gali padalyti kokio nedielio kaimelio moterėlės, joms gyvenimas nuo pokario “duonos ir žaidimų” veltui nedavė

 4.   ilgius rašė:

  Tabore manau apsigyventi reiktų ne vienam, o keliese, karavane - ir kas visą laiką kas nors būtų “namie” :)

 5.   aze rašė:

  Pabendravimas su kiekvieno rajono “pranašu” (čia tie žmonės, kurie vaikšto ir rėkia) irgi tikriausiai būtų įdomus eksperimentas. Prie mano buto kiekvieną sekmadienį išeina susivėlęs žmogus ir pusę dienos pamokslauja apie parduotą Lietuvą. Girdžiu viską. Ketvirtam aukšte…

 6.   Megejas rašė:

  Daugiau žaidimų, daugiau! Tamsta turite talentą, nenustokite mūsų džiuginti juom!

 7.   ilgius rašė:

  stengsiuos kaip įmanydamas ;)

 8.   Giedrė rašė:

  iš tiesų reikia tamstą pagirti už drąsa ir sugebėjimus, tačiau aš vis dar nematau šio “projekto” prasmės. Gi lengva to laikytis, kai žinai, kad atėjus juodai minutei galėsi viską nutraukt. Tačiau įžvalgos tikrai puikios! Siūlau, visai rimtai, nusiųsti valdžios žmonėms, Prezidentei ar dar kam nors šiame bloge išdėstytas mintis ;]
  Po savaitės pertraukos aš vėl savaitę gyvenau Jūsų pasiūlytu ritmu. iš tiesų - socializacija kenčia. labai. anksčiau rytinė kava su kolegomis buvo privalomas dalykėlis, praėjusią savaitę tai buvo tiesiog nemalonus buvimas šalia. Be to, kai neleidi sau net cigarečių, kurių nevalgant norisi vis daugiau (?!?) kenčia ir karjera. na aš pati jau pusę metų nerūkau, tačiau girdėjau kad medicinos rezidentai per “perekūrus” su gydytojais susitaria dėl asistavimo operacijose, ko nerūkantieji nepadaro.
  Beje, noriu pakomentuoti nuorodą į straipsnį, kad nutukimas skatina smegenų degeneraciją. iš dalies ne viskas pasakyta - dėl nutukimo išsivysčiusi aterosklerozė, kuri siaurina kraujagyslių spindį ir mažina deguonies bei maistinių medžiagų (tame tarpe ir gliukozės)kiekį smegenims -štai kas skatina smegenų degeneraciją. Tai reiškia kad ir normalų svorį turintys žmonės su riebalų apykaitos sutrikimais gali turėti tokių pačių “bėdų”.
  gaila kad tik dabar sužinojau apie LUNI diskusiją.. kuri vyksta - dabar ;]

 9.   ilgius rašė:

  va va, kiek tiesos parašei, Giedre. Minėjau LUNI klausytojams tamstą geru žodžiu. Ačiu už gerus patarimus bei pa’share’intą gerą informaciją :)

 10.   sigurdas rašė:

  Norėčiau atsakyti Giedrei - eksperimentas tikrai turi prasmės, jei apie jį išgirstama pakankamai plačiai. Man tai kažkodėl priminė Morgan Spurlock’o “SUpersize me” eksperimentą - irgi vaikinas tiesiog šiaip pabandė mėnesį pagyvent valgant tik McDonaldse, o kokį rezonansą jo filmas vėliau sukūrė visuomenėje, aj aj aj, smagumėlis.

  Autoriui noriu pasiūlyti idėją: Pagyvenk vieną mėnesį valgant vien augalinės kilmės produktus, t.y. maitinantis veganiškai. Būtų įdomu sulaukti tavo eksperimento “analizės”. :) Sėkmės!

 11.   Maisto bankas » Archyvas » Varguolių „risotto“ rašė:

  [...] Mėsa, kas be jos negali apsieiti, nebuvo dažnas svečias mažo biudžeto valgiaraštyje. Dažniausiai teko pirkti kaulus ir virti sultinį – tekainavo litą. Subproduktams ruošti šįkart neturėjau laiko – bet su malonumu pamenu kadaise troškintus inkstus. [...]

Rašyk komentarą